Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 22 grudnia 2024 17:44
Reklama
Reklama

Oficjalne otwarcie powiatowego domu pomocy dla osób z zaburzeniami psychicznymi

Samorząd powiatu starachowickiego sfinalizował inwestycję wspierającą mieszkańców skazanych do niedawna na społeczne wykluczenie. Wczoraj uroczyście otwarto Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy dla osób dorosłych z zaburzeniami psychicznymi. Placówka oferuje podopiecznym indywidualną terapię, domową atmosferę oraz co najważniejsze, powrót do aktywnego życia.

Władze powiatu starachowickiego zrealizowały zapowiedzi dotyczące uruchomienia placówki, wspomagającej osoby dorosłe z autyzmem i innymi zaburzeniami psychicznymi. Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy powstał w nieużywanym budynku gospodarczym w sąsiedztwie szpitala. Obiekt został nie tylko wyremontowany, ale i rozbudowany do powierzchni 300 metrów w rekordowym tempie zaledwie 3 miesięcy. Wczoraj świętowano oficjalne uruchomienie placówki w licznym gronie gości reprezentujących władze wojewódzkie, miejskie i gminne, duchowieństwo, instytucje i stowarzyszenia zajmujące się pomocą społeczną. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, której resort przekazał dotację na budowę domu, przysłała okolicznościowy list. Pismo odczytała kierownik placówki Dorota Podsiadło.

 

List gratulacyjny przysłała też wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek, której staraniem na budowę placówki wpłynęła dodatkowa pomoc finansowa. Odczytała go Anna Gromska, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia urzędu wojewódzkiego.

 

Starosta Dariusz Dąbrowski przypomniał, że dom powstał w odpowiedzi na postulaty opiekunów osób z autyzmem i podobnymi zaburzeniami.

 

Starosta podziękował także wojewodzie Agacie Wojtyszek za szczególne zrozumienie dla problemu opieki nad osobami dorosłymi niepełnosprawnymi intelektualnie. Na koniec życzył podopiecznym i kadrze, by w nowej placówce czuli się jak w rodzinnym domu.

 

Członek zarządu powiatu Lidia Dziura przypomniała, dzięki komu możliwe było sfinansowanie inwestycji.

 

Andrzej Kominek, do niedawna prezes Stowarzyszenia „Otwórzmy Świat”, które niestrudzenie zabiegało o utworzenie placówki pomocowej dla autystyków, podkreślił jak ważna dla takich osób jest możliwość opuszczenia czterech ścian.

 

Dodał, że zamierza przedstawić radzie pomysł nadania placówce imienia Matki Teresy z Kalkuty. Liczni goście pospieszyli z życzeniami i upominkami. Wśród ofiarodawców był m. in. prezydent Marek Materek, który przekazał czek na zakup sprzętu rtv i agd oraz ksiądz Henryk Wólczyński, proboszcz parafii p.w. Św. Judy Tadeusza w Starachowicach, ofiarodawca portretu potencjalnej patronki domu. Po przecięciu wstęgi i poświęceniu placówki przez proboszcza parafii p. w. Wszystkich Świętych ks. Marka Janasa zebrani mogli zwiedzić placówkę. Oferuje ona miejsca 20 osobom z autyzmem i innymi zaburzeniami psychicznymi. Swoje miejsce na ziemi znalazł tu też 25 - letni Sebastian Matusik. Jak podkreśla opiekunka Oksana Orzechowska ma zapewnioną, podobnie, jak wszyscy podopieczni, indywidualną terapię.

 

Ojciec Sebastiana Piotr Matusik ma jak najlepsze zdanie o placówce, która zajęła się jego synem.

Kliknij aby odtworzyć


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 3°C Miasto: Starachowice

Ciśnienie: 1002 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Seba G. Były GangsterTreść komentarza: Skurwysynu kurwa!! Tylko TUSK I TRZASKOWSKI INNI TO ZŁODZIEJE!!!Data dodania komentarza: 18.12.2024, 12:21Źródło komentarza: Wizyta Przemysława Czarnka w StarachowicachAutor komentarza: dziadek patryka 🤘🤘🤘Treść komentarza: No i to jest tak zwany SIGMA! Rel z nim! PogczampData dodania komentarza: 18.12.2024, 12:20Źródło komentarza: Wizyta Przemysława Czarnka w StarachowicachAutor komentarza: kierowcaTreść komentarza: Kanałowa , no to faktycznie wielkie bum. A co z przejazdem kolejowym i dalej Radomską?Data dodania komentarza: 10.12.2024, 08:18Źródło komentarza: W środę nastąpi otwarcie ul. KanałowejAutor komentarza: Aleksander ŁąckiTreść komentarza: Uprzejmie dziękuję wszystkim, którzy przyszli na to spotkanie. Pamiętajmy o Jego bohaterze Władysławie Wagnerze- największym polskim żeglarzu i postaci wciąż zbyt mało znanej. A poza tym, to przecież nasz rodak, który urodził się w Krzyżowej Woli, a pierwszych 15 lat spędził nad Lubianką i Kamienną. Zachęcam do lektury. Książka jest dostępna w księgarni w Rynku i antykwariacie przy Piłsudskiego. Od przyszłego tygodnia także w Allegro. W połowie grudnia będzie również wersja audio- minisłuchowisko. Pozdrawiam Redakcję Telewizji!Data dodania komentarza: 28.11.2024, 09:00Źródło komentarza: Promocja książki Aleksandra Łąckiego „Wagner. Pierwszy Polak, który opłynął świat”Autor komentarza: PolkaTreść komentarza: Nie da się jej słuchaćData dodania komentarza: 25.11.2024, 18:11Źródło komentarza: Rozmowa Tygodnia: Agata WojtyszekAutor komentarza: Aleksander ŁąckiTreść komentarza: Serdecznie zapraszam wszystkich telewidzów na spotkanie! Porozmawiamy o największym polskim żeglarzu i o tym, co zrobić by Władysław Wagner stał się znany w Starachowicach i w Polsce.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 18:06Źródło komentarza: „WAGNER. Pierwszy Polak, który opłynął Świat”
Reklama
Reklama