Z okazji 101 rocznicy przeniesienia siedziby starostwa powiatowego z Iłży do Wierzbnika Towarzystwo Przyjaciół Starachowic zorganizowało konferencję popularno-naukową z udziałem historyków, muzealników i pracowników naukowych. Tematem, który przyświecał kilkugodzinnym obradom były „Dzieje powiatu starachowickiego w ostatnim stuleciu”. Patronat nad wydarzeniem sprawowali starosta starachowicki oraz rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego i dyrektor Archiwum Państwowego w Kielcach.
Konferencję zainaugurowało wystąpienie Krzysztofa Myślińskiego z Muzeum Historii Kielc. Historyk przybliżył zebranym organizacje, przestrzeń i dziedzictwo powiatu starachowickiego na przełomie ostatnich 100 lat.
Referat na temat życia politycznego w powiecie starachowickim w latach 1945-49 wygłosiła prowadząca konferencję dr Bronisława Kowalska. Członkini Towarzystwa Przyjaciół Starachowic poświęciła swoje wystąpienie sytuacji politycznej na naszych ziemiach po wkroczeniu wojsk armii radzieckiej.
Wśród podejmowanych podczas konferencji tematów znalazło się także życie religijne. O wyznaniach i pobożności latach 1916-2016 mówił dr Krzysztof Gębura z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Uczestnicy konferencji wysłuchali także prelekcji na temat produkcji zbrojeniowej Starachowic, pomocy Żydom oraz starachowickiego batalionu Obrony terytorialnej. Jak mówił honorowy patron wydarzenia starosta starachowicki konferencja była doskonałym wstępem do obchodów 150. rocznicy powstania powiatu iłżeckiego, która przypada w styczniu przyszłego roku.
Napisz komentarz
Komentarze