To w Wąchocku organizowano narodowe wojsko. To tu tworzono kompanie strzelców, kosynierów, szwadrony jazdy; zbrojono i musztrowano ochotników, wysyłano pisma i instrukcje wzywające do przyłączenia się do powstania. W końcu stycznia znajdowało się tu około 1400 żołnierzy. Na Republikę Wąchocka – skrawek ziemi wolny od zaborców zwrócone były oczy całej Polski. O tym właśnie przypominano podczas uroczystości powstańczych w Wąchocku. Tych, którzy pielęgnują tę pamięć odznaczono medalami Pro Bono Polonia i Pro Patria, które zostały przyznane przez Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych ministra Jana Kasprzyka.
Podczas uroczystości odczytano także list okolicznościowy napisany przez Jana Józefa Kasprzyka
Wagę wolności dla naszego narodu podkreślała także poseł Agata Wojtyszek
Wiceburmistrz Sebastian Staniszewski położył nacisk na fakt, że Wąchock zawsze był w centrum Polski, tu zawsze była widoczna nasza państwowość – mówił podczas wystąpienia. Wiceburmistrz docenil również propagatora powstańczych wspomnień Daniela Wosia wręczając obraz namalowany ręką wąchockiego artysty.
Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy zakończyło centralne obchody 161. rocznicy wybuchu powstania styczniowego. Przed pomnikiem Mariana Langiewicza głowę pochylili Agata Wojtyszek, wiceprezydent Elżbieta Gralec, delegacje harcerstwa, starosta Piotr Ambroszczyk, Jerzy Materek, Bożena Wrona.
Napisz komentarz
Komentarze