Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 24 grudnia 2024 04:34
Reklama
Reklama

80. rocznica śmierci Procha

19 lutego 1944 roku ginie porucznik Zygmunt Proch – człowiek, którego życie nierozerwalnie związane było ze Starachowicami. Żołnierz, policjant, twórca i szef komórki kontrwywiadu Komendy Obwodu Iłża Armii Krajowej, W 80 rocznicę jego śmierci przed budynkiem komendy policji złożono kwiaty i zapalono znicze.
Kliknij aby odtworzyć

Uroczystość została zorganizowana przez starostę Piotra Ambroszczyka, we współpracy z komendantem powiatowym policji młodszym inspektorem Pawłem Szczepaniakiem i Powiatową Radą Pamięci. 

Przy tablicy pamiątkowej obecna była również poseł Agata Wojtyszek, a także przedstawiciele organizacji kultywujących tradycje patriotyczne. 

Uroczystości przy tablicy pamiątkowej były okazją do przypomnienia postaci dzielnego porucznika, Funkcjonariusze zaciągnęli wartę honorową. Po okolicznościowych przemówieniach złożono kwiaty i zapalono znicze. Na koniec uczestnicy zgromadzili się na grobie por. Zygmunta Procha na cmentarzu parafialnym przy ulicy Zgodnej, gdzie okazali mu szacunek symboliczną minutą ciszy i zapaleniem „świateł pamięci” 

...

Proch nie był człowiekiem ze Starachowic, ale to tu mieszkał, tu służył i tu zginął. Jego dziadek walczył w powstaniu styczniowym, ojciec zaś był legionistą, syn nie mógł więc wybrać innej drogi niż ta ku chwale Polski. Służył w stołecznej policji. W 1940 roku jest już z rodziną w Starachowicach, gdzie zajmuje stanowisko Kierownika Komisariatu i równocześnie Zastępcy Komendanta Powiatowego Policji Polskiej. Działa w Związku Walki Zbrojnej Armii Krajowej, 

Ryzykując życie własne i rodziny porucznik ukrywał poszukiwanych przez Niemców ludzi,również Żydów. Zapłaci za to najwyższą cenę. Zginie we własnym domu po serii strzałów oddanych przez Niemców. 

Jest pochowany na cmentarzu parafialnym przy ulicy Zgodnej. 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 0°C Miasto: Starachowice

Ciśnienie: 1016 hPa
Wiatr: 6 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Seba G. Były GangsterTreść komentarza: Skurwysynu kurwa!! Tylko TUSK I TRZASKOWSKI INNI TO ZŁODZIEJE!!!Data dodania komentarza: 18.12.2024, 12:21Źródło komentarza: Wizyta Przemysława Czarnka w StarachowicachAutor komentarza: dziadek patryka 🤘🤘🤘Treść komentarza: No i to jest tak zwany SIGMA! Rel z nim! PogczampData dodania komentarza: 18.12.2024, 12:20Źródło komentarza: Wizyta Przemysława Czarnka w StarachowicachAutor komentarza: kierowcaTreść komentarza: Kanałowa , no to faktycznie wielkie bum. A co z przejazdem kolejowym i dalej Radomską?Data dodania komentarza: 10.12.2024, 08:18Źródło komentarza: W środę nastąpi otwarcie ul. KanałowejAutor komentarza: Aleksander ŁąckiTreść komentarza: Uprzejmie dziękuję wszystkim, którzy przyszli na to spotkanie. Pamiętajmy o Jego bohaterze Władysławie Wagnerze- największym polskim żeglarzu i postaci wciąż zbyt mało znanej. A poza tym, to przecież nasz rodak, który urodził się w Krzyżowej Woli, a pierwszych 15 lat spędził nad Lubianką i Kamienną. Zachęcam do lektury. Książka jest dostępna w księgarni w Rynku i antykwariacie przy Piłsudskiego. Od przyszłego tygodnia także w Allegro. W połowie grudnia będzie również wersja audio- minisłuchowisko. Pozdrawiam Redakcję Telewizji!Data dodania komentarza: 28.11.2024, 09:00Źródło komentarza: Promocja książki Aleksandra Łąckiego „Wagner. Pierwszy Polak, który opłynął świat”Autor komentarza: PolkaTreść komentarza: Nie da się jej słuchaćData dodania komentarza: 25.11.2024, 18:11Źródło komentarza: Rozmowa Tygodnia: Agata WojtyszekAutor komentarza: Aleksander ŁąckiTreść komentarza: Serdecznie zapraszam wszystkich telewidzów na spotkanie! Porozmawiamy o największym polskim żeglarzu i o tym, co zrobić by Władysław Wagner stał się znany w Starachowicach i w Polsce.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 18:06Źródło komentarza: „WAGNER. Pierwszy Polak, który opłynął Świat”
Reklama
Reklama