Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 listopada 2024 16:57
Reklama
Reklama

Poprzemysłowe dziedzictwo kulturowe i jego rola w kształtowaniu lokalnej tożsamości

12 lutego 2016 r. o godz. 11:00 w budynku Hali lejniczej Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach odbędzie się konferencja naukowa „Poprzemysłowe dziedzictwo kulturowe i jego rola w kształtowaniu lokalnej tożsamości”. Konferencja organizowana jest w pięćdziesiątą rocznicę wpisania starachowickiego kompleksu wielkopiecowego do rejestru zabytków (12 lutego 1966 r.) a tym samym objęcia go ochroną prawną i uznaniem za cenne dziedzictwo kultury przemysłowej. Co ciekawe, w momencie dokonania wpisu zakład pozostawał czynny a ostateczne wygaszenie wielkiego pieca nastąpiło dwa lata później. Czyni to decyzję ówczesnego Konserwatora Zabytków w Kielcach fenomenem nie tylko w skali kraju.
Poprzemysłowe dziedzictwo kulturowe i jego rola w kształtowaniu lokalnej tożsamości

 

     W 2016 r. Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach organizuje serie zdarzeń kulturalnych, z których kluczowe znaczenie ma Konferencja poświęcona roli, jaką odgrywają lub mogą/powinny odgrywać poprzemysłowe obiekty w kształtowaniu poczucia lokalnej tożsamości.

     Celem konferencji jest próba odpowiedzi na pytania: jaki jest aktualny stan zachowania i ochrony zabytków poprzemysłowych w kraju? W jaki sposób popularyzuje się poprzemysłowe dziedzictwo kulturowe? Jak wspomniane dziedzictwo jest, a jak może być wykorzystywane w kontekście kształtowania tożsamości społeczności lokalnych i regionalnych? Czy dziedzictwo to wpływa na zmianę postrzegania przeszłości ?

Program konferencji:

Godz. 11:00 – otwarcie konferencji przywitanie gości

Godz. 11:20 – dr Adam Hajduga, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego „Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego i jego Święto – INDUSTRIADA jako narzędzia kształtowania więzi lokalnych społeczności z obiektami poprzemysłowymi”.

Godz. 11:40 – prof. dr hab. inż. Mirosław Karbowniczek, dr inż. Ireneusz Suliga, Akademia Górniczo – Hutnicza w Krakowie, „Misja technologa w problematyce ochrony, ekspozycji i popularyzacji dziedzictwa przemysłowego”.

Godz. 12:00 – dr Andrzej Przychodni, Świętokrzyskie Stowarzyszenie Dziedzictwa Przemysłowego w Kielcach, „Potencjał popularyzacji wiedzy o starożytnym hutnictwie żelaza w Górach Świętokrzyskich”.

Godz. 12:20 – mgr Daniel Czernek, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Kielcach „Zabytek techniki – zabytek zapomniany. Wyzwania konserwatorskie”.

Godz. 12:40 – dr Maciej Chłopek, Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu „Technologiczne dziedzictwo regionu i jego wykorzystanie w politechnizacji i edukacji na rzecz innowacyjności na przykładzie Zabytkowego Zakładu Hutniczego w Maleńcu”.

Godz. 13:00 – dyskusja i podsumowanie konferencji

Wydarzenie objął honorowym patronatem Dariusz Dąbrowski Starosta Starachowicki .

Konferencji towarzyszyć będzie wystawa fotografii autorstwa Katarzyny Gritzmann „Szaleniec z Maleńca”.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 6°C Miasto: Starachowice

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 20 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Aleksander ŁąckiTreść komentarza: Uprzejmie dziękuję wszystkim, którzy przyszli na to spotkanie. Pamiętajmy o Jego bohaterze Władysławie Wagnerze- największym polskim żeglarzu i postaci wciąż zbyt mało znanej. A poza tym, to przecież nasz rodak, który urodził się w Krzyżowej Woli, a pierwszych 15 lat spędził nad Lubianką i Kamienną. Zachęcam do lektury. Książka jest dostępna w księgarni w Rynku i antykwariacie przy Piłsudskiego. Od przyszłego tygodnia także w Allegro. W połowie grudnia będzie również wersja audio- minisłuchowisko. Pozdrawiam Redakcję Telewizji!Data dodania komentarza: 28.11.2024, 09:00Źródło komentarza: Promocja książki Aleksandra Łąckiego „Wagner. Pierwszy Polak, który opłynął świat”Autor komentarza: PolkaTreść komentarza: Nie da się jej słuchaćData dodania komentarza: 25.11.2024, 18:11Źródło komentarza: Rozmowa Tygodnia: Agata WojtyszekAutor komentarza: Aleksander ŁąckiTreść komentarza: Serdecznie zapraszam wszystkich telewidzów na spotkanie! Porozmawiamy o największym polskim żeglarzu i o tym, co zrobić by Władysław Wagner stał się znany w Starachowicach i w Polsce.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 18:06Źródło komentarza: „WAGNER. Pierwszy Polak, który opłynął Świat”Autor komentarza: nikoTreść komentarza: fajne ALE PO COData dodania komentarza: 17.11.2024, 19:31Źródło komentarza: Historyczna sala PRL w starachowickiej „dziewiątce”Autor komentarza: nikoTreść komentarza: firma pierd 💨💨💨 goATData dodania komentarza: 17.11.2024, 19:19Źródło komentarza: Kto odbierze śmieci w Starachowicach? Trwa przetarg na lata 2025-2026Autor komentarza: nikoTreść komentarza: slay 😋😋😋Data dodania komentarza: 17.11.2024, 19:17Źródło komentarza: Uczniowie ZSZ nr 2 dzielą się tym co najcenniejsze
Reklama
Reklama