Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 listopada 2024 23:34
Reklama
Reklama

Czterdziesta rocznica śmierci księdza Jerzego Popiełuszki

19 października przypada czterdziesta rocznica śmierci księdza Jerzego Popiełuszki. Nie wszyscy wiedzą, że Starachowice w pewien sposób związane są historią tego kapłana. Elementów tego związku jest kilka. Pierwszy to fakt, że w dniu pogrzebu księdza, który odbył się 3 października 1984 roku w Warszawie, w Starachowicach w kościele Najświętszego Serca Jezusowego na Majówce, odbyło się konspiracyjne poświecenie sztandaru Komisji Fabrycznej NSZZ „Solidarność” w FSC.
Czterdziesta rocznica śmierci księdza Jerzego Popiełuszki

Sztandar ten był wykonany potajemnie, a w jego poświeceniu brali udział działacze nielegalnej starachowickiej „Solidarności”. W roku 1985, w pierwszą rocznicę śmierci księdza Popiełuszki, działaczka „Solidarności” Teresa Pogłódek doprowadziła do potajemnego wykonania tablicy poświęconej księdzu. Tablicę wykonał Szczepan Mróz. Teresa Pogłódek przewiozła tę tablicę do Warszawy do kościoła Świętego Stanisława Kostki, gdzie została ona zamontowana i jest tam do dnia dzisiejszego. W roku 1992 z inicjatywy Teresy Pogłódek i starachowickiego historyka Zbigniewa Bielata powstała prawie identyczna tablica i została umieszczona w kruchcie kościoła Świętej Trójcy w Starachowicach. W roku 2014 z inicjatywy przewodniczącego Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” w MAN BUS Jana Seweryna powstało popiersie księdza Jerzego i zamontowane zostało nad tablicą w kościele Świętej Trójcy tworząc z nią integralną całość. Popiersie wykonał Leszek Dróżdż. Warto przypomnieć, że19 października każdego roku, w kościele Świętej Trójcy, odprawiana jest Msza Święta upamiętniająca kapelana „Solidarności” księdza Jerzego Popiełuszkę. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 4°C Miasto: Starachowice

Ciśnienie: 1016 hPa
Wiatr: 16 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Aleksander ŁąckiTreść komentarza: Uprzejmie dziękuję wszystkim, którzy przyszli na to spotkanie. Pamiętajmy o Jego bohaterze Władysławie Wagnerze- największym polskim żeglarzu i postaci wciąż zbyt mało znanej. A poza tym, to przecież nasz rodak, który urodził się w Krzyżowej Woli, a pierwszych 15 lat spędził nad Lubianką i Kamienną. Zachęcam do lektury. Książka jest dostępna w księgarni w Rynku i antykwariacie przy Piłsudskiego. Od przyszłego tygodnia także w Allegro. W połowie grudnia będzie również wersja audio- minisłuchowisko. Pozdrawiam Redakcję Telewizji!Data dodania komentarza: 28.11.2024, 09:00Źródło komentarza: Promocja książki Aleksandra Łąckiego „Wagner. Pierwszy Polak, który opłynął świat”Autor komentarza: PolkaTreść komentarza: Nie da się jej słuchaćData dodania komentarza: 25.11.2024, 18:11Źródło komentarza: Rozmowa Tygodnia: Agata WojtyszekAutor komentarza: Aleksander ŁąckiTreść komentarza: Serdecznie zapraszam wszystkich telewidzów na spotkanie! Porozmawiamy o największym polskim żeglarzu i o tym, co zrobić by Władysław Wagner stał się znany w Starachowicach i w Polsce.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 18:06Źródło komentarza: „WAGNER. Pierwszy Polak, który opłynął Świat”Autor komentarza: nikoTreść komentarza: fajne ALE PO COData dodania komentarza: 17.11.2024, 19:31Źródło komentarza: Historyczna sala PRL w starachowickiej „dziewiątce”Autor komentarza: nikoTreść komentarza: firma pierd 💨💨💨 goATData dodania komentarza: 17.11.2024, 19:19Źródło komentarza: Kto odbierze śmieci w Starachowicach? Trwa przetarg na lata 2025-2026Autor komentarza: nikoTreść komentarza: slay 😋😋😋Data dodania komentarza: 17.11.2024, 19:17Źródło komentarza: Uczniowie ZSZ nr 2 dzielą się tym co najcenniejsze
Reklama
Reklama