Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 listopada 2024 21:43
Reklama
Reklama

Świętokrzyscy uczniowie uczą się bezpieczeństwa – Terytorialsi w akcji w ramach programu MON

Ministerstwo Obrony Narodowej wspólnie z Ministerstwem Edukacji Narodowej uruchamia drugą edycję programu dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych pn. „Edukacja z wojskiem”. Uczniowie poznają zasady postępowania w sytuacjach zagrożenia, zapoznają się z sygnałami alarmowymi, powtórzą techniki udzielania pierwszej pomocy. Świętokrzyscy Terytorialsi dziś rozpoczęli zajęcia w szkołach.
Świętokrzyscy uczniowie uczą się bezpieczeństwa – Terytorialsi w akcji w ramach programu MON

Program edukacyjno-obronny przygotowany i realizowany wspólnie przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Obrony Narodowej ponownie obejmie około 3,5 tys. szkół z całej Polski. (w związku z ogłoszeniem stanu klęski żywiołowej oraz zaangażowaniem wojska w operację Feniks z programu zostały wyłączone województwa: Lubuskie, Śląskie, Opolskie, Dolnośląskie). Nabór trwał do 4 października 2024 r. Zajęcia w szkołach będą odbywać się od 21 października 2024 r. do 13 grudnia 2024 r.

Dziś 21 października żołnierze 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej rozpoczęli drugą edycję programu. Terytorialsi przeprowadzą zajęć w 51 szkołach na terenie woj. Świętokrzyskiego. Są to głównie szkoły podstawowe i kilka ponad podstawowych z większości gmin naszego województwa. Dzisiejsze zajęcia prowadzili z uczniami 6 i 7 klasy Zespołu Placówek Oświatowych w Skroniowie. 

Program polega na przeprowadzeniu przez żołnierzy Wojska Polskiego specjalnie przygotowanych szkoleń w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Jego głównym celem jest podniesienie świadomości dzieci i młodzieży w obszarze bezpieczeństwa i obronności oraz kształtowanie podstawowych nawyków, umiejętności z zakresu obrony i ochrony ludności oraz zachowania w sytuacjach kryzysowych.

3-lekcyjne szkolenia łączą teorię i praktykę, zawierają treści z pogranicza wojskowości, obronności, bezpieczeństwa, pomocy medycznej oraz obrony cywilnej. Uczniowie zapoznają się m.in. z zasadami alarmowania, sposobami szukania i wzywania pomocy, podstawami ewakuacji i schronienia oraz nawykami udzielania pomocy. Wojskowi instruktorzy przeprowadzą zajęcia w szkołach – w klasach, na boiskach i skwerach szkolnych. Wiedzę i umiejętności przekażą w sposób ciekawy, praktyczny, dostosowany do wieku i przyjazny.

Program będzie realizowany we wszystkich grupach wiekowych z wyjątkiem klas VIII szkół podstawowych i I klas szkół ponadpodstawowych, w których realizowany jest przedmiot edukacja dla bezpieczeństwa.

Program jest realizowany w całej Polsce – jednostka samorządu terytorialnego, będąca organem prowadzącym lub rejestrującym lub właściwy minister będący organem prowadzącym szkoły może zgłosić określoną liczbę szkół do udziału w przedsięwzięciu.

Dodatkowo, w szkołach ponadpodstawowych oraz w szkołach artystycznych realizujących kształcenie ogólne w zakresie liceum ogólnokształcącego może odbyć się spotkanie z weteranem działań poza granicami państwa współorganizowane przez Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa. 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 5°C Miasto: Starachowice

Ciśnienie: 1016 hPa
Wiatr: 21 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Aleksander ŁąckiTreść komentarza: Uprzejmie dziękuję wszystkim, którzy przyszli na to spotkanie. Pamiętajmy o Jego bohaterze Władysławie Wagnerze- największym polskim żeglarzu i postaci wciąż zbyt mało znanej. A poza tym, to przecież nasz rodak, który urodził się w Krzyżowej Woli, a pierwszych 15 lat spędził nad Lubianką i Kamienną. Zachęcam do lektury. Książka jest dostępna w księgarni w Rynku i antykwariacie przy Piłsudskiego. Od przyszłego tygodnia także w Allegro. W połowie grudnia będzie również wersja audio- minisłuchowisko. Pozdrawiam Redakcję Telewizji!Data dodania komentarza: 28.11.2024, 09:00Źródło komentarza: Promocja książki Aleksandra Łąckiego „Wagner. Pierwszy Polak, który opłynął świat”Autor komentarza: PolkaTreść komentarza: Nie da się jej słuchaćData dodania komentarza: 25.11.2024, 18:11Źródło komentarza: Rozmowa Tygodnia: Agata WojtyszekAutor komentarza: Aleksander ŁąckiTreść komentarza: Serdecznie zapraszam wszystkich telewidzów na spotkanie! Porozmawiamy o największym polskim żeglarzu i o tym, co zrobić by Władysław Wagner stał się znany w Starachowicach i w Polsce.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 18:06Źródło komentarza: „WAGNER. Pierwszy Polak, który opłynął Świat”Autor komentarza: nikoTreść komentarza: fajne ALE PO COData dodania komentarza: 17.11.2024, 19:31Źródło komentarza: Historyczna sala PRL w starachowickiej „dziewiątce”Autor komentarza: nikoTreść komentarza: firma pierd 💨💨💨 goATData dodania komentarza: 17.11.2024, 19:19Źródło komentarza: Kto odbierze śmieci w Starachowicach? Trwa przetarg na lata 2025-2026Autor komentarza: nikoTreść komentarza: slay 😋😋😋Data dodania komentarza: 17.11.2024, 19:17Źródło komentarza: Uczniowie ZSZ nr 2 dzielą się tym co najcenniejsze
Reklama
Reklama