W Polsce narasta liczba zachorowań na krztusiec, a choroba zagraża bezpośrednio dzieciom niezaszczepionym. Przypomnijmy, że pierwsza dawka obowiązkowego szczepienia ochronnego jest podawana dziecku dopiero w 2. miesiącu życia. Przyjmowanie szczepionki przez kobiety w ciąży chroni dzieci już od chwili narodzin. Zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych szczepienie przeciw krztuścowi od wielu lat jest szczepieniem płatnym, zalecanym. Decyzją Minister Zdrowia kobiety w ciąży mogą się zaszczepić bezpłatnie.
Dla kogo bezpłatna szczepionka?
Program szczepień bezpłatnych obejmuje kobiety między 27. a 36. tygodniem ciąży. Przyszłe mamy mogą się zaszczepić w schemacie jednodawkowym – bez dodatkowych skierowań i zaświadczeń. O kwalifikacji do szczepienia decyduje lekarz POZ. W przypadku ciąży zagrożonej przedwczesnym porodem, kobiety mogą się zaszczepić już po 20. tygodniu ciąży. Decyzję w tej sprawie podejmuje lekarz prowadzący ciążę.
Jak się zaszczepić?
zgłoś się do swojego lekarza POZ i umów termin wizyty lub zadzwoń pod nr 41 273
93 93,
przyjdź do POZ na szczepienie w wyznaczonym terminie.
Podstawa prawna Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 3 października 2024 r. w sprawie wykazu zalecanych szczepień ochronnych, dla których zakup szczepionek został objęty finansowaniem przez ministra właściwego do spraw zdrowia.
Źródło: PZOZ
Napisz komentarz
Komentarze