Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Oświadczenie Zarządu Stowarzyszenia Kulturalno – Naukowego Regio Ferrea

Stowarzyszenie Kulturalno–Naukowe Regio Ferrea reaguje na informacje zawarte w oświadczeniu Zarządu Powiatu Starachowickiego. Całą treść zamieszczamy poniżej.
Oświadczenie Zarządu Stowarzyszenia Kulturalno – Naukowego Regio Ferrea

 

Reklama

                W związku z oświadczeniem Zarządu Powiatu w Starachowicach, wprowadzającym opinię publiczną w błąd postanowiliśmy wyjaśnić poruszone w nim kwestie.

  1. Powiat Starachowicki nigdy nie posiadał praw autorskich do znaku słowno – graficznego imprezy ani też do jej scenariusza. Autorzy znaku i scenariusza przekazali te prawa naszemu stowarzyszeniu więc nie należą one do żadnego innego podmiotu, w tym także do Powiatu Starachowickiego. Zwracamy uwagę, że wysoce nieetyczne jest ze strony jednostki samorządu lekceważenie tych praw i próby przypisywania ich sobie jako instytucji. Za pomysłem na imprezę, jej nazwą, scenariuszem i logo stoją konkretne osoby, które także kreowały jej rozwój. 

  2. Z organizacją imprezy nierozerwalnie związane są atrakcyjne zawody i pokazy. Niektóre z nich zostały zaprojektowane i były realizowane na Zlocie Legenda STARa po raz pierwszy w Polsce. Należy do nich m.in. Konwój STARa jadący przez Polskę i promujący dorobek konstruktorów i budowniczych Starów 
    z FSC. Wszyscy doskonale wiedzą, że za tymi pomysłami stoi p. Dariusz Dąbrowski, który zainicjował organizację Zlotu w 2015r. Ten sam człowiek od lat kreśli plany Legendy STARa i towarzyszącego jej Konwoju, tworzy oprogramowanie do zdalnego zliczania punktów w konkurencjach sportowych Zlotu oraz administruje facebookowym profilem imprezy. To także jego otwartości zawdzięczamy zintegrowanie Legendy STARa z wieloma ludźmi i podmiotami, w tym z grupą „Starem 266 dookoła świata” co zaowocowało ogromną promocją imprezy w kraju i za granicą. Jego pomysłowości zawdzięczamy także realizację wirtualnej Legendy STARa podczas pandemii w 2020r., gdy wszystkie tego rodzaju imprezy wstrzymały swoją aktywność. To on także w 2024r. (gdy nie pracował już w starostwie) uzyskał zgodę Burmistrza Wąchocka na wykorzystanie terenu, a następnie zaprojektował tor do jazd terenowych w Wąchocku i przez wiele dni z gronem przyjaciół pracował fizycznie przy jego powstaniu. Tor ten uzyskał doskonałe opinie od uczestników pokazów oraz od widzów. I najważniejsze - to wokół D.Dąbrowskiego powstała społeczność Legendy STARa, która identyfikuje go jednoznacznie ze Zlotem doceniając w ten sposób jego pracę i wiarygodność.

    W świetle powyższych informacji uważamy za dalece niemoralne kierowanie pod naszym adresem, 
    a zwłaszcza  D.Dąbrowskiego, stwierdzenia o „…próbie zawłaszczenia imprezy przez nieupoważnione do tego osoby”. To raczej Zarząd Powiatu próbuje bezceremonialnie zawłaszczyć cudzą, wieloletnią pracę nie licząc się z prawami autorskimi i etyką. 

  3. Ze strony D. Dąbrowskiego i naszego stowarzyszenia była i nadal jest wola współpracy z Powiatem.  D.Dąbrowski chcąc umówić spotkanie dotyczące organizacji imprezy czterokrotnie próbował skontaktować się telefonicznie ze Starostą Starachowickim (12 lutego 2024r.). Niestety Starosta nie odebrał telefonu, nie odpowiedział także na skierowaną do niego wiadomość z prośbą o kontakt.  Tymczasem społeczność Legendy STARa od wielu tygodni kierowała do D.Dąbrowskiego, a nie do Powiatu, zapytania dotyczące terminu imprezy. Jeden z długoletnich uczestników imprezy wybrał się nawet do Starostwa, aby uzyskać jakieś informacje? Nie dowiedział się nic. Ustalił tylko, że nie ma już wydziału, który zajmował się organizacją imprezy, a osoby, które w nim pracowały wykonują inne obowiązki. Zbulwersowany taką sytuacją zaapelował do D.Dąbrowskiego, aby podjął kroki zmierzające do „uratowania Legendy STARa”.

    Nie ma więc nic dziwnego w tym, że podjęliśmy się organizacji imprezy. Jest to wyraz szacunku do pracy tych, którzy ją wymyślili i organizowali, ale przede wszystkim do tych, którzy ją tworzą uczestnicząc 
    w niej wraz ze swoimi zabytkowymi pojazdami. 

     

          Nadal nie zamykamy drogi do współpracy przy organizacji Legendy STARa, a Zarząd naszego stowarzyszenia zabiega o spotkanie ze Starostą Starachowickim.

                                                                                                                              Zarząd Stowarzyszenia 
                                                                                                              Kulturalno – Naukowego Regio Ferrea


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 12°C Miasto: Starachowice

Ciśnienie: 1020 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Pietrzyk JerzyTreść komentarza: Niektóre busy mają zrobiony rozkład przez Urząd Marszałkowski w Kielcach i proszę o informację tego rodzaju Przesyłaj z wyprzedzeniem przynajmniej dwa tygodnie do Urzędu Marszałkowskiego aby ten zdążył zrobić zmiany w jeździe po StarachowicachData dodania komentarza: 25.04.2025, 15:57Źródło komentarza: Kolejne utrudnienia w ruchu w dolnych StarachowicachAutor komentarza: Pietrzyk JerzyTreść komentarza: Niektóre busy mają zrobiony rozkład przez Urząd Marszałkowski w Kielcach i proszę o informację tego rodzaju Przesyłaj z wyprzedzeniem przynajmniej dwa tygodnie do Urzędu Marszałkowskiego aby ten zdążył zrobić zmiany w jeździe po StarachowicachData dodania komentarza: 25.04.2025, 15:54Źródło komentarza: Kolejne utrudnienia w ruchu w dolnych StarachowicachAutor komentarza: rowerTreść komentarza: piotrek nie pultaj sie, nic mi sie nie stałoData dodania komentarza: 19.04.2025, 02:15Źródło komentarza: Kierowca busa z dziećmi został zatrzymany. Miał 3 promileAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: Kawwł s___syna brak słowData dodania komentarza: 2.04.2025, 13:13Źródło komentarza: Kierowca busa z dziećmi został zatrzymany. Miał 3 promileAutor komentarza: AnikaTreść komentarza: PŚDS pod kierownictwem Pani Bernaciak to jakieś nieporozumienie! Pani Bernaciak stosuje mobbing wobec swoich pracowników, jest w tym mistrzem a dostaje nagrodę finansowa na dzień Pracownika Socjalnego!!!! To jest kpina! Zmienia pracowników jak rękawiczki a jeśli ktoś jej się sprzeciwi to go zniszczy. To potwór a nie człowiekData dodania komentarza: 26.03.2025, 09:25Źródło komentarza: Od ponad roku działa Powiatowy Środowiskowy Dom SamopomocyAutor komentarza: Patryk MłynarczykTreść komentarza: wszyscy czekamyData dodania komentarza: 23.03.2025, 16:39Źródło komentarza: Ulica Chopina już gotowa
Reklama
Reklama