Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 listopada 2024 18:37
Reklama
Reklama

50. rocznica wpisania zakładu wielkopiecowego do rejestru zabytków

Konferencją naukową w Muzeum Przyrody i Techniki upamiętniono 50. rocznicę wpisania Zakładu Wielkopiecowego do Rejestru Zabytków. To dokładnie pół wieku temu uznano starachowicki obiekt za zabytek prawem chroniony, co ciekawe zakład wówczas pracował.
50. rocznica wpisania zakładu wielkopiecowego do rejestru zabytków

„Poprzemysłowe dziedzictwo kulturowe i jego rola w kształtowaniu lokalnej tożsamości” to temat konferencji naukowej, która odbyła się w Muzeum Przyrody i Techniki z okazji jubileuszu wpisu starachowickiego zespołu zakładu wielkopiecowego do rejestru zabytków Województwa Kieleckiego. W wydarzeniu wzięli udział samorządowcy, naukowcy oraz przedstawiciele instytucji współpracujących z Muzeum. Wszyscy podkreślali wagę decyzji z 1966 roku.

 

Koleje losu cennego zespołu przemysłowego, z najstarszym w Europie wielkim piecem opalanym koksem, na przestrzeni lat układały się różnie. Dwa lata po wpisie do Rejestru Zabytków w marcu 1968 roku wielki piec wygaszono. Stało się to punktem wyjścia do dalszych rozważań nad zagospodarowaniem obiektów.

 

W walkę o ocalenie zespołu wielkopiecowego dla potomności przez szereg lat włączały się pokolenia starachowiczan. Wśród nich znaleźli się m.in. Józef i Andrzej Soboń. Pierwszy z nich zabiegał o wpisanie obiektów do rejestru zabytków, drugi o utworzenie muzeum.

 

Jak mówi dyrektor Muzeum Przyrody i Techniki Paweł Kołodziejski przełomowym momentem była konferencja we wrześniu 1983 roku podczas której referat wygłosił późniejszy profesor i patron starachowickiego muzeum Jan Pazdur.

 

Wydawałoby się, że losy zabytkowych obiektów znalazły szczęśliwe zakończenie w roku 1997, kiedy ówczesne władze miasta Starachowice podjęły decyzję o utworzeniu Muzeum Wielkiego Pieca w organizacji. Do jego powołania jednak nie doszło, a obiekt po zdjęciu całodobowej ochrony został wielokrotnie okradziony. Jednak mimo to nastąpił szczęśliwy finał, bo obiekty przejął samorząd powiatu starachowickiego przy dużym zaangażowaniu obecnego starosty Dariusza Dąbrowskiego.

 

W roku 2002 starachowickie Muzeum zmieniło nazwę na Muzeum Przyrody i Techniki Ekomuzeum im. Jana Pazdura pod którą funkcjonuje do dziś. 

Kliknij aby odtworzyć


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 5°C Miasto: Starachowice

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 22 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Aleksander ŁąckiTreść komentarza: Uprzejmie dziękuję wszystkim, którzy przyszli na to spotkanie. Pamiętajmy o Jego bohaterze Władysławie Wagnerze- największym polskim żeglarzu i postaci wciąż zbyt mało znanej. A poza tym, to przecież nasz rodak, który urodził się w Krzyżowej Woli, a pierwszych 15 lat spędził nad Lubianką i Kamienną. Zachęcam do lektury. Książka jest dostępna w księgarni w Rynku i antykwariacie przy Piłsudskiego. Od przyszłego tygodnia także w Allegro. W połowie grudnia będzie również wersja audio- minisłuchowisko. Pozdrawiam Redakcję Telewizji!Data dodania komentarza: 28.11.2024, 09:00Źródło komentarza: Promocja książki Aleksandra Łąckiego „Wagner. Pierwszy Polak, który opłynął świat”Autor komentarza: PolkaTreść komentarza: Nie da się jej słuchaćData dodania komentarza: 25.11.2024, 18:11Źródło komentarza: Rozmowa Tygodnia: Agata WojtyszekAutor komentarza: Aleksander ŁąckiTreść komentarza: Serdecznie zapraszam wszystkich telewidzów na spotkanie! Porozmawiamy o największym polskim żeglarzu i o tym, co zrobić by Władysław Wagner stał się znany w Starachowicach i w Polsce.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 18:06Źródło komentarza: „WAGNER. Pierwszy Polak, który opłynął Świat”Autor komentarza: nikoTreść komentarza: fajne ALE PO COData dodania komentarza: 17.11.2024, 19:31Źródło komentarza: Historyczna sala PRL w starachowickiej „dziewiątce”Autor komentarza: nikoTreść komentarza: firma pierd 💨💨💨 goATData dodania komentarza: 17.11.2024, 19:19Źródło komentarza: Kto odbierze śmieci w Starachowicach? Trwa przetarg na lata 2025-2026Autor komentarza: nikoTreść komentarza: slay 😋😋😋Data dodania komentarza: 17.11.2024, 19:17Źródło komentarza: Uczniowie ZSZ nr 2 dzielą się tym co najcenniejsze
Reklama
Reklama