Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 listopada 2024 20:52
Reklama
Reklama

Wystawa karykatur w SDK

Spółdzielczy Dom Kultury zaprasza na wystawę prac ze zbiorów Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie pt: "Najlepsze z najlepszych. Rysunki Roku 2014"- wśród prac nagrodzona I nagrodą praca Marcina Bondarowicza. Wystawa czynna 25.02 - 31.03.2016 r. w godzinach 9.00 - 19.00. SDK, ul. Wojska Polskiego 9. Wstęp wolny.
Wystawa karykatur w SDK

 

Beata Wiśniewska

kierownik SDK

 

„Praca przedstawiająca króliki siedzące przy stole z pęczkiem marchwi stanowiący ładunek wybuchowy to utytułowana praca, Rysunek Roku 2014. Otrzymała ona pierwszą nagrodę w finale trzeciej edycji całorocznego konkursu „Rysunek miesiąca: styczeń – grudzień 2014” – „Najlepsze z Najlepszych. Rysunki Roku 2014” organizowanego przez Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie. Pierwotny zamysł powstania pracy z ‘królikami’ zrodził się w odniesieniu do aktualnych wówczas wydarzeń politycznych. Mówimy tu o miesiącu lipcu (2014) i okolicznościach tzw. afery podsłuchowej, która zdominowała przestrzeń medialną w Polsce w 2014 roku. Rysunek ten stanowił więc swoistego rodzaju komentarz do sytuacji zastanej. Szybko jednak w procesie poszukiwań odpowiedniej metafory zrodziła się myśl by był wyrazicielem ponadczasowej tendencji ludzkiej natury i zachowania, która nie ma wyraźnego odniesienia do kultury, miejsca oraz czasu. I tak rysunek nabrał dodatkowych znaczeń w odniesieniu do wydarzeń po ataku terrorystycznym na redakcje magazynu satyrycznego Charlie Hebdo we Francji. Twórcza intuicja oraz tendencja do porozumiewania się z odbiorcą w sposób uniwersalny dała tej pracy nową odsłonę, tak wymowną i jednocześnie smutną w przekazie refleksje, która nie ma wyraźnej granicy czasu. Była jest i będzie prawdą o nas samych.

 

 

I nagroda – „Rogaty Ołówek – Rysunek Roku 2014” MARCIN BONDAROWICZ za pracę bez tytułu

 

 

Zawsze wstrząsa mną ludzka krzywda i niesprawiedliwość społeczna. Ważne by współtworzyć prawdę by być jej nośnikiem. By mimo olbrzymich odległości jakie dzielą ludzi na świecie być blisko i starać się dać z siebie więcej. Rysownik swym bystrym spojrzeniem wszędzie odnajdzie interesujący temat i w odpowiedniej formie przedstawi tak by wywołać określone emocje.

 

Rysunek satyryczny to ogólnoświatowe zjawisko łączące kultury poprzez uniwersalne przesłanie. Ten rodzaj sztuki stanowi wyjątkową jakość bezpośrednio poprzez samą formę jak również poprzez informacje jaką za sobą niesie. To stały proces oparty o ciężką pracę, obserwacje i poszukiwanie właściwej formy w budowaniu własnej metafory – opowiadania o tym co w życiu najważniejsze. Popyt na rysunek satyryczny oraz karykaturę był i pozostanie na tym samym poziomie. Dla mnie satyra stanowi w dużej mierze haczyk uwagi, formę atrakcyjnego podania tematu a tym samym zwrócenia uwagi na ważne problemy. Wydaje mi się, że ta forma rysunku intelektualnego, skłaniającego do przemyśleń, stanowiąca punkt wyjścia do refleksji ma przyszłość.

 

To właśnie z szacunku do czytelników i odbiorców tego co robię, wciąż stawiam pytania w swojej twórczości. To życie, bieg zdarzeń wymusza postrzeganie świata. Nie da się pracowa

, tworzy

w oderwaniu. Mimo że moje prace powstają w odpowiedzi na konkretne tematy punktem wyjścia dla ich powstania jest moja biografia. Sens ich zaangażowania w komentowanie tego co wokół odbywa się więc z perspektywy własnych doświadczeń i spostrzeżeń zawiera się często w kontraście symbolu – interpretacji znaku, częstym odwoływaniu się do kontekstu kulturowego.

 

Gest malarza – “cielesność Sztuki” są dla mnie przeciwwagą dla stereotypu, przeciwwagą dla wirtualnej rzeczywistości jaką obecnie się otaczamy.”

 

Marcin Bondarowicz 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 5°C Miasto: Starachowice

Ciśnienie: 1016 hPa
Wiatr: 21 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Aleksander ŁąckiTreść komentarza: Uprzejmie dziękuję wszystkim, którzy przyszli na to spotkanie. Pamiętajmy o Jego bohaterze Władysławie Wagnerze- największym polskim żeglarzu i postaci wciąż zbyt mało znanej. A poza tym, to przecież nasz rodak, który urodził się w Krzyżowej Woli, a pierwszych 15 lat spędził nad Lubianką i Kamienną. Zachęcam do lektury. Książka jest dostępna w księgarni w Rynku i antykwariacie przy Piłsudskiego. Od przyszłego tygodnia także w Allegro. W połowie grudnia będzie również wersja audio- minisłuchowisko. Pozdrawiam Redakcję Telewizji!Data dodania komentarza: 28.11.2024, 09:00Źródło komentarza: Promocja książki Aleksandra Łąckiego „Wagner. Pierwszy Polak, który opłynął świat”Autor komentarza: PolkaTreść komentarza: Nie da się jej słuchaćData dodania komentarza: 25.11.2024, 18:11Źródło komentarza: Rozmowa Tygodnia: Agata WojtyszekAutor komentarza: Aleksander ŁąckiTreść komentarza: Serdecznie zapraszam wszystkich telewidzów na spotkanie! Porozmawiamy o największym polskim żeglarzu i o tym, co zrobić by Władysław Wagner stał się znany w Starachowicach i w Polsce.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 18:06Źródło komentarza: „WAGNER. Pierwszy Polak, który opłynął Świat”Autor komentarza: nikoTreść komentarza: fajne ALE PO COData dodania komentarza: 17.11.2024, 19:31Źródło komentarza: Historyczna sala PRL w starachowickiej „dziewiątce”Autor komentarza: nikoTreść komentarza: firma pierd 💨💨💨 goATData dodania komentarza: 17.11.2024, 19:19Źródło komentarza: Kto odbierze śmieci w Starachowicach? Trwa przetarg na lata 2025-2026Autor komentarza: nikoTreść komentarza: slay 😋😋😋Data dodania komentarza: 17.11.2024, 19:17Źródło komentarza: Uczniowie ZSZ nr 2 dzielą się tym co najcenniejsze
Reklama
Reklama