Za nami XIII odsłona Pikniku Archeologicznego „Rydno”. Nad zalewem na rzece Kamiennej w Wąchocku, przy granicy Rezerwatu Archeologicznego Rydno, w zainscenizowanych obozowiskach z epoki kamienia przedstawiono najważniejsze zagadnienia związane z życiem w tej epoce.
Piknik corocznie organizowany jest w pobliżu rezerwatu Archeologicznego „Rydno”, w którym odnaleziono ślady aż czterystu obozowisk z epoki kamienia. Prace badawcze prowadzone są tam już od 100 lat. Uczestnicy pikniku mieli też okazję podpatrzeć, jak wyrabiano rdzawy barwnik pozyskiwany z rudy żelaza, a nawet sami go użyć do malowania. Szczególnie ciekawie prezentowało się także stanowisko obróbki krzemienia, który był wykorzystywany w rozmaity sposób.
Przedstawiciel Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu podkreślał, że impreza jest doskonałą okazją zarówno do edukowania zwiedzających, jak i dostarczania materiału badawczego archeologom.
Podczas pikniku można było zwiedzić także warsztaty: tkacki i garncarski, a nawet spróbować neolitycznej kuchni.
Imprezę cyklicznie organizuje Klub Archeologiczny „Rydno” działający przy Międzyszkolnym Oddziale PTTK w Starachowicach we współpracy z pasjonatami archeologii.
Co ciekawe podczas archeologicznych prezentacji można było się także natknąć na współczesne akcenty jak telefon w dłoni prehistorycznego człowieka ubranego w skóry zwierzęce.
Napisz komentarz
Komentarze