Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 listopada 2024 00:58
Reklama
Reklama

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

„Wyklętymi”, albo „Niezłomnymi” nazywano żołnierzy Armii Krajowej, którzy po wojnie nie pogodzili się i walczyli z panującym ustrojem. Od 2011 roku obchodzony 1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest świętem państwowym. Starachowickie obchody pamięci „Niezłomnych” składały się z dwóch części.
Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Żołnierze „Wyklęci” nazywani także „Niezłomnymi” to żołnierze Armii Krajowej, którzy po II Wojnie Światowej nadal pozostali w podziemiu walcząc z powojennym komunistycznym ustrojem.

 

Organizatorem starachowickich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych był Urząd Miejski we współpracy ze starachowickim Kołem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Jednostką Strzelecką 2044, Hufcem ZHP i Gimnazjum nr 1. W ramach obchodów uczniowie starachowickich szkół zmierzyli się w konkursie o Żołnierzach Niezłomnych.

 

Podczas spotkania z młodzieżą w Gimnazjum nr 1 odbyła się żywa lekcja historii, której głównym gościem był ostatni z żołnierzy wyklętych w naszym regionie Stefan Nowak.

 

Stefan Nowak urodził się w Małomierzycach, w tamtejszej placówce był najmłodszym żołnierzem Armii Krajowej o pseudonimie „Pocieszny” i „Wytrwały”. Brał udział w akcjach dowodzonych przez gen. Antoniego Hedę „Szarego”.

 

Druga część starachowickich obchodów miała miejsce w kościele Wszystkich Świętych. Program okolicznościowy przygotowali uczniowie starachowickich szkół i harcerze.

Kliknij aby odtworzyć

 

Po oficjalnych wystąpieniach złożono kwiaty przy pamiątkowej tablicy w Panteonie Pamięci Narodowej. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 4°C Miasto: Starachowice

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 15 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Aleksander ŁąckiTreść komentarza: Uprzejmie dziękuję wszystkim, którzy przyszli na to spotkanie. Pamiętajmy o Jego bohaterze Władysławie Wagnerze- największym polskim żeglarzu i postaci wciąż zbyt mało znanej. A poza tym, to przecież nasz rodak, który urodził się w Krzyżowej Woli, a pierwszych 15 lat spędził nad Lubianką i Kamienną. Zachęcam do lektury. Książka jest dostępna w księgarni w Rynku i antykwariacie przy Piłsudskiego. Od przyszłego tygodnia także w Allegro. W połowie grudnia będzie również wersja audio- minisłuchowisko. Pozdrawiam Redakcję Telewizji!Data dodania komentarza: 28.11.2024, 09:00Źródło komentarza: Promocja książki Aleksandra Łąckiego „Wagner. Pierwszy Polak, który opłynął świat”Autor komentarza: PolkaTreść komentarza: Nie da się jej słuchaćData dodania komentarza: 25.11.2024, 18:11Źródło komentarza: Rozmowa Tygodnia: Agata WojtyszekAutor komentarza: Aleksander ŁąckiTreść komentarza: Serdecznie zapraszam wszystkich telewidzów na spotkanie! Porozmawiamy o największym polskim żeglarzu i o tym, co zrobić by Władysław Wagner stał się znany w Starachowicach i w Polsce.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 18:06Źródło komentarza: „WAGNER. Pierwszy Polak, który opłynął Świat”Autor komentarza: nikoTreść komentarza: fajne ALE PO COData dodania komentarza: 17.11.2024, 19:31Źródło komentarza: Historyczna sala PRL w starachowickiej „dziewiątce”Autor komentarza: nikoTreść komentarza: firma pierd 💨💨💨 goATData dodania komentarza: 17.11.2024, 19:19Źródło komentarza: Kto odbierze śmieci w Starachowicach? Trwa przetarg na lata 2025-2026Autor komentarza: nikoTreść komentarza: slay 😋😋😋Data dodania komentarza: 17.11.2024, 19:17Źródło komentarza: Uczniowie ZSZ nr 2 dzielą się tym co najcenniejsze
Reklama
Reklama