Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 listopada 2024 00:36
Reklama
Reklama

W Starachowicach szkolono fizjoterapeutów z „mechanicznego rozciągania kręgosłupa”

W Zakładzie Rehabilitacji Leczniczej Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach świętokrzyscy rehabilitanci podnosili swoje kwalifikacje zawodowe. Spotkanie poświęcono „Wykorzystaniu trakcji w leczeniu zespołów bólowych kręgosłupa”. W bezpłatnym szkoleniu uczestniczyło ponad 60 fizjoterapeutów.
W Starachowicach szkolono fizjoterapeutów z „mechanicznego rozciągania kręgosłupa”

 

Trakcja, czyli mechaniczne rozciąganie kręgosłupa stosowane jest w nieoperacyjnym leczeniu wypuklin, bądź przepuklin krążka międzykręgowego w odcinku lędźwiowym i szyjnym kręgosłupa, a także do mobilizacji poszczególnych elementów kręgosłupa oraz zwiększenia światła otworu kręgowego przy wypadaniu jądra miażdżystego. Zabiegi trakcji polepszają sprawność kręgosłupa dzięki rozluźnieniu napiętych mięśni, rozszerzeniu przestrzeni i otworów międzykręgowych. Dzięki temu zmniejsza się ucisk podrażniający zakończenia nerwowe i zwiększa się krążenie w obszarze tętnicy kręgowej.

 

Teoretyczna część szkolenia poświęcona była szeregowi zagadnień dotyczących trakcji, czyli mechanicznemu rozciąganiu kręgosłupa m.in.: głównym celom, założeniom i typom trakcji. Ponadto omówiono jednostki chorobowe, wskazania i przeciwwskazania do trakcji, dobór sił i optymalne pozycje zabiegu, łączenie go z innymi zabiegami, napięcie mięśniowe podczas trakcji, podejście biomechaniczne i fizjologiczne oraz doświadczenia kliniczne w tym zakresie.

 

W części praktycznej przedstawiono metodykę wykonania trakcji na nowoczesnym stole trakcyjnym PLATINIUM 3d. Stół ten umożliwia trakcję odcinka szyjnego lub lędźwiowego kręgosłupa z możliwością trójpłaszczyznowej korekcji ułożenia leżyska. Urządzenie pozwala na wykonanie trakcji statycznej, harmonicznej oraz przerywanej. Wskazaniami do zastosowania trójpłaszczyznowego stołu do trakcji kręgosłupa są: przepuklina jądra miażdżystego z wypadnięciem dysku, zwyrodnienie krążka/choroba stawowa, zmniejszona ruchomość stawów (sztywność tkanki miękkiej), hypomobilność stawów kręgosłupa (w tym zablokowanie stawów międzywyrostkowych), zwiększone napięcie mięśniowe, wypadnięcie dysku międzykręgowego, choroba zwyrodnienia dysku międzykręgowego, rwa kulszowa.

 

Szkolenie było okazją do poszerzenia wiedzy i umiejętności, a także dyskusji i wymiany doświadczeń. Warto dodać, że każdy z uczestników otrzymał certyfikat dający uprawnienia do wykonywania zabiegów trakcji.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 4°C Miasto: Starachowice

Ciśnienie: 1016 hPa
Wiatr: 17 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Aleksander ŁąckiTreść komentarza: Uprzejmie dziękuję wszystkim, którzy przyszli na to spotkanie. Pamiętajmy o Jego bohaterze Władysławie Wagnerze- największym polskim żeglarzu i postaci wciąż zbyt mało znanej. A poza tym, to przecież nasz rodak, który urodził się w Krzyżowej Woli, a pierwszych 15 lat spędził nad Lubianką i Kamienną. Zachęcam do lektury. Książka jest dostępna w księgarni w Rynku i antykwariacie przy Piłsudskiego. Od przyszłego tygodnia także w Allegro. W połowie grudnia będzie również wersja audio- minisłuchowisko. Pozdrawiam Redakcję Telewizji!Data dodania komentarza: 28.11.2024, 09:00Źródło komentarza: Promocja książki Aleksandra Łąckiego „Wagner. Pierwszy Polak, który opłynął świat”Autor komentarza: PolkaTreść komentarza: Nie da się jej słuchaćData dodania komentarza: 25.11.2024, 18:11Źródło komentarza: Rozmowa Tygodnia: Agata WojtyszekAutor komentarza: Aleksander ŁąckiTreść komentarza: Serdecznie zapraszam wszystkich telewidzów na spotkanie! Porozmawiamy o największym polskim żeglarzu i o tym, co zrobić by Władysław Wagner stał się znany w Starachowicach i w Polsce.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 18:06Źródło komentarza: „WAGNER. Pierwszy Polak, który opłynął Świat”Autor komentarza: nikoTreść komentarza: fajne ALE PO COData dodania komentarza: 17.11.2024, 19:31Źródło komentarza: Historyczna sala PRL w starachowickiej „dziewiątce”Autor komentarza: nikoTreść komentarza: firma pierd 💨💨💨 goATData dodania komentarza: 17.11.2024, 19:19Źródło komentarza: Kto odbierze śmieci w Starachowicach? Trwa przetarg na lata 2025-2026Autor komentarza: nikoTreść komentarza: slay 😋😋😋Data dodania komentarza: 17.11.2024, 19:17Źródło komentarza: Uczniowie ZSZ nr 2 dzielą się tym co najcenniejsze
Reklama
Reklama