Wolę połączenia Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego i Zakładu Energetyki Cieplnej starachowiccy radni wyrazili już na listopadowej sesji podejmując uchwałę intencyjną. W miniony piątek zajęli się konkretem: wyrażeniem zgody na konsolidację. Jej celem jest polepszenie kondycji finansowej miejskiego przewoźnika, a tym samym zwiększenie szans gminy w ubieganiu się o ponad 26 - milionowe dofinansowanie z tzw. programu minimalizowania niskiej emisji, na realizację projektu wartości 34 mln zł. W jego ramach przewidziano: zakup 10 ekologicznych autobusów, wyposażonych w automaty do zakupu biletów oraz monitoring. modernizację bazy MZK oraz szereg inwestycji w mieście. poprzez budowę myjni dla autobusów oraz profesjonalnego warsztatu, utworzenie Centrum Zarządzania Dyspozytorskiego w MZK, przebudowę dworców autobusowych w Starachowicach Zachodnich i Wschodnich w nowoczesne Centra Przesiadkowe, wymianę ok. 40 wiat przystankowych wraz z montażem elektronicznych tablic informacji pasażerskiej, budowę pętli przystankowej na Grobli oraz budowę ulic Moniuszki i Batalionów Chłopskich i pasażu pieszo – rowerowego na ul. Staffa.
Mimo, że temat był poprzedzony długą dyskusją na poprzednim posiedzeniu, to jednak radni nadal mieli wątpliwości. Celował w nich zwłaszcza Sylwester Kwiecień.
Prezydent odpowiedział, że radny mógł wcześniej przedstawić uwagi. Wówczas, tak jak inni samorządowcy dostałby odpowiedź na piśmie w bardzo wyczerpującej, bo zawierającej także dodatkowe materiały, formie.
Głos zabrało jeszcze kilku radnych. O wszystkim zdecydowało głosowanie. 18 radnych opowiedziało się za połączeniem spółek, przeciw był Paweł Kępa z klubu PiS, od głosu wstrzymał się Sylwester Kwiecień z SLD.
Podjęcie uchwały nie oznacza natychmiastowego połączeni MZK z ZEC- em. Oba podmioty czeka jeszcze szereg procedur prawnych. O tym, czy spółki zostaną połączone zdecyduje w praktyce sąd rejestrowy.
Napisz komentarz
Komentarze