Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 08:16
Reklama
Reklama

W leśniczówce Klepacze odbyły się uroczyści ku czci generała Antoniego Hedy „Szarego”

Z inicjatywy Nadleśnictwa Starachowice oraz Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu, w Osadzie Leśnej Klepacze, utworzono nowe miejsce pamięci legendarnego partyzanta Armii Krajowej ziemi świętokrzyskiej, generała Antoniego Hedy „Szarego”. W tamtejszej ponad 100 - letniej leśniczówce otwarto izbę jego imienia z okolicznościowymi pamiątkami, a także Izbę Leśną. Lokalizację wybrano nieprzypadkowo. W czasie II wojny światowej „Szary” i jego ludzie korzystali tam z gościnności leśników.
Kliknij aby odtworzyć

Generał Antoni Heda ps. „Szary”, jeden z najwybitniejszych dowódców oddziałów Armii Krajowej na ziemi świętokrzyskiej, został uhonorowany nowym miejscem pamięci. W ponad 100 - letniej leśniczówce Klepacze w gminie Brody, otwarto muzealną izbę jego imienia. Powstanie placówki to inicjatywa Nadleśnictwa Starachowice oraz Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu, w ramach rocznicy 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

Mini - muzeum otwarto w trakcie zorganizowanej z dużym rozmachem uroczystości, w której udział wzięli przedstawiciele polskiego rządu i parlamentu, dwie córki oraz najbliżsi współpracownicy i towarzysze broni generała Antoniego Hedy, czyli tzw. „Szaracy”, leśnicy, środowisko AK-owców, władze województwa świętokrzyskiego, powiatu starachowickiego, miasta Starachowice i sąsiednich gmin, działacze organizacji kombatanckich, wojskowych i paramilitarnych, służby mundurowe, harcerze, uczniowie.

 

Otwarcie Izby Pamięci „Szarego” poprzedziła polowa msza święta odprawiona przez proboszczów parafii w Lubieni i Krynkach księży: Sławomira Raka i Wojciecha Zdona oraz cały blok przemówień, w których na pierwszy plan wysuwała się postać generała Antoniego Hedy. Wspominano jego życiorys, wojenne dokonania, późniejsze prześladowania przez reżim komunistyczny, a także niezłomną i charyzmatyczną osobowość.

 

Leśniczówka Klepacze w gminie Brody nie została wybrana przypadkowo na Izbę Pamięci „Szarego”. Generał Antoni Heda był związany z tym miejscem przez wiele lat. W czasie II wojny światowej stacjonował tu ze swoim oddziałem, korzystając z pomocy ówczesnego leśniczego Mariana Langera. Ukrył tam także swoich rodziców zagrożonych aresztowaniem przez Niemców, o czym barwnie opowiadała jedna z córek generała Teresa Heda - Snopkiewicz.

 

Po wojnie generał przyjeżdżał do Klepaczów na urlopy. Leśników darzył wielkim szacunkiem, stawiał ich swoim córkom za wzór patriotyzmu.

 

Postanowiono podkreślić ten szczególny związek generała „Szarego” i ludzi lasu, tworząc w Klepaczach podwójne miejsce pamięci.

 

W Izbie Leśnej odtworzono warunki pracy leśniczego z okresu przed II wojną światową. Izbą Pamięci „Szarego” mają się opiekować uczniowie Gimnazjum nr 1 w Starachowicach oraz Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Lubieni w gminie Brody, a jej honorowym kustoszem został Bogusław Dąbrowski, emerytowany leśniczy, który nadal pozostaje lokatorem leśniczówki Klepacze.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 0°C Miasto: Starachowice

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 18 km/h

Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama