Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 11:47
Reklama dotacje rpo
Reklama

Starachowiccy opozycjoniści zostali uhonorowani przez Państwo Polskie

Siedmiu działaczy opozycji antykomunistycznej, w tym troje pośmiertnie, z naszego miasta i regionu zostało odznaczonych Krzyżami Wolności i Solidarności, nadawanymi przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. To Stanisław Kowalski, Helena Aleksandra Markowska, Tadeusz Markowski, Aleksander Paniec, Kazimierz Brodawka – Święcicki, Wanda Pomianowska i Barbara Wójcik. Uroczystość odbyła się w Przystanku Historia - Centrum Edukacyjnym Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie.
Kliknij aby odtworzyć

Krzyże Wolności i Solidarności nadawane są przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, na wniosek Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, osobom walczącym z dyktaturą komunistyczną. Wśród ostatnich laureatów tego prestiżowego wyróżnienia znalazło się 23 działaczy z województwa świętokrzyskiego, w tym siedmiu ze Starachowic i regionu. Na liście lokalnych laureatów są: Stanisław Bogdan Kowalski (w latach 1984 -1985 prowadził działalność opozycyjną w ramach Grupy Młodych w Starachowicach), Helena Aleksandra Markowska (działaczka „Solidarności” od 1980 roku, zastępcą przewodniczącego Komitetu Założycielskiego, wiceprzewodnicząca Komisji Zakładowej „Solidarność” w Zespole Opieki Zdrowotnej w Starachowicach. W latach 1981-1989 organizowała pomoc dla internowanych i ich rodzin), Tadeusz Markowski (przewodniczący Komisji Wydziałowej „Solidarność” w Fabryce Samochodów Ciężarowych w Starachowicach.

 

Po wprowadzeniu stanu wojennego udzielał pomocy członkom rodzin internowanych, zajmował się również kolportażem nielegalnych ulotek na terenie zakładu pracy), Aleksander Paniec (członek Tymczasowego Zarządu „Solidarność” przy Fabryce Samochodów Ciężarowych w Starachowicach, członek Komisji Doradczej przy Terenowej Komisji Koordynacyjnej „Solidarność” w Starachowicach), a także uhonorowani pośmiertnie: Kazimierz Brodawka-Święcicki(inicjator powstania Komitetu Założycielskiego, a następnie przewodniczący Komisji Wydziałowej w Fabryce Samochodów Ciężarowych w Starachowicach.

 

Od 1980 roku działał w „Solidarności” w Fabryce Samochodów Ciężarowych w Starachowicach. W 1981 roku zorganizował strajk w miejscu pracy), Wanda Pomianowska (w czasie II wojny światowej łączniczka oddziałów partyzanckich, między innymi „Ponurego” z Komendą Główną Armii Krajowej. W 1945 roku z obawy przed Urzędem Bezpieczeństwa wyjechała do Krakowa, następnie do Warszawy. Od 1980 roku Wanda Pomianowska działała w „Solidarności” Rolników Indywidualnych oraz była członkiem Prezydium Wojewódzkiego Komitetu Założycielskiego „Solidarności” Rolników Indywidualnych przy Regionie Świętokrzyskim) i Barbara Wójcik (od 1980 roku uczestniczyła w pierwszych spotkaniach osób zainteresowanych założeniem struktur „Solidarności” w Starachowicach. Działalność w strukturach „Solidarności” kontynuowała po wprowadzeniu stanu wojennego do 1989 roku).


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 1°C Miasto: Starachowice

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 21 km/h

Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama