Organizowany na terenie Archeoparku przez Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach festyn „Od Prasłowian do Polaków”, jest żywą lekcją historii w plenerze, adresowaną do przedszkolaków oraz dzieci i młodzieży szkolnej. Do tej pory organizatorzy skupiali się na popularyzacji dawnych epok, natomiast najnowsza, już 10 edycja, przybliżyła uczestnikom wydarzenia z początku XX wieku – odzyskanie niepodległości przez Polskę po 123 latach zaborów i walkę o jej utrzymanie.
Na zwiedzających czekali m.in. rekonstruktorzy w mundurach żołnierzy z czasów Józefa Piłsudskiego.
Na stanowisku poboru do wojska można się było przekonać czego 100 lat temu wymagano od kandydatów na żołnierzy, a także obejrzeć wyposażenie szpitala polowego.
Najmłodsi poznawali naszą historię przez pryzmat dziecięcych zabaw. Mogli na przykład ułożyć duże puzzle z wizerunkiem transatlantyku o dumnej nazwie „Piłsudski”.
Impreza pokazywała również walkę o zachowanie tak długo wyczekiwanej przez Polaków niepodległości, której przyszło nam bronić już po 21 latach w czasie II wojny światowej. Stąd na festynie stoisko nawiązujące do powstania warszawskiego z możliwością napisania listu do jego uczestników.
Napisz komentarz
Komentarze