Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 listopada 2024 13:37
Reklama
Reklama

Starachowickie ulice do zmiany

Cysterska zamiast Marchlewskiego, Górnicza zamiast Krywki i Fabryki Samochodów Ciężarowych STAR zamiast Krzosa to tylko niektóre z propozycji zmiany nazw ulic w naszym mieście. Propozycje zmian związane z pracami nad ogólnopolską ustawą o zakazie propagowania komunizmu trafiły do radnych Rady Miejskiej. My zapytaliśmy o nie starachowiczan.
Starachowickie ulice do zmiany

Prezydent Marek Materek wystosował pismo do radnych Rady Miejskiej w sprawie zmiany nazw ulic w Starachowicach. Jest to konsekwencja przyjętej przez sejm tzw. ustawy dekomunizacyjnej. Akt wnosi zakaz propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy ulic, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. Ustawa zobowiązuje samorządy do zmiany obowiązujących nazw, które upamiętniają lub propagują komunizm lub inny ustrój totalitarny, w ciągu 12 miesięcy od wejścia w życie nowych regulacji. W Starachowicach prezydenckie propozycje dotyczą nazw 8 ulic.

 

Jak mówi samorządowiec zamysłem proponowanych zmian jest idea, aby kojarzyły się one z częściami miasta w których się znajdują i miały korzenie w naszej lokalnej historii. Stąd np. pomysł zmiany ulicy noszącej imię Józefa Krzosa na Fabryki Samochodów Ciężarowych STAR lub Pracowników FSC STAR.

 

Wśród proponowanych zmian pojawiają się także ulice Benedyktyńska, Cysterska i Górnicza. Miały by zastąpić ulice Marcelego Nowotki, Juliana Marchlewskiego i Józefa Krywki.

 

Decyzja o wprowadzeniu konkretnych zmian zależeć będzie od radnych Rady Miejskiej. Zgodnie z ustawą zmiana nazwy dokonana na podstawie ustawy nie będzie miała wpływu na ważność dokumentów zawierających nazwę dotychczasową. Natomiast pisma oraz postępowania sądowe i administracyjne w sprawach dotyczących zmiany nazwy w księgach wieczystych, rejestrach, ewidencjach i dokumentach urzędowych będą wolne od opłat.

 

Zdania starachowiczan na temat proponowanych zmian są podzielone.

 

 

I. PROPOZYCJE ZMIANY NAZW ULIC W STARACHOWICACH

 

 

 

nazwa obecna

propozycja zmiany

I.

1.

Juliana Marchlewskiego

Cysterska

2.

Marcelego Nowotki

Benedyktyńska

II.

3.

Hanki Sawickiej

Bolesława Papiego „Czerwa”

4.

Janka Krasickiego

Michała Nowaka „Pierwiosnka”

III.

5.

Józefa Krzosa

Fabryki Samochodów Ciężarowych STAR

6.

Tadeusza Krywki

Górnicza

7.

Jana Mrozowskiego

Czesława Klarnera

IV.

8.

Szaszki (Wasyla Wojczenki)

Jana Sieronia „Kawki”

 

 

II. USZCZEGÓŁOWIENIE

 

  1. ulice Juliana Marchlewskiego – Marcelego Nowotki:
     

      • Cysterska (dla J. Marchlewskiego) – od strony cysterskiego Wąchocka

      • Benedyktyńska (dla M. Nowotki) – od strony benedyktyńskiego Wierzbnika

    w związku z przebiegającą nieopodal granicą Wierzbnika i Starachowic, powstałych na dobrach kościelnych cysterskich i benedyktyńskich.

     

  2. ulice Hanki Sawickiej – Janka Krasickiego

     

      • Bolesława Papiego ps. „Czerw”

      • Michała Nowaka ps. „Pierwiosnek”, „Jacha”

         

    poległych uczestników zamachu w Rynku 25 maja 1944 roku podczas wykonywania wyroku Podziemnego Państwa Polskiego na inspektorze radomskiego gestapo żołnierze grupy dywersyjnej Podobwodu Armii Krajowej "Wola" – Starachowice. W pobliżu Aleja Armii Krajowej i ulica Wojska Polskiego.
     

  3. Lokalni działacze komunistyczni Józef Krzos, Tadeusz Krywko, Jan Mrozowski:
     

    1. ul. Józefa Krzosa:


      Fabryki Samochodów Ciężarowych STAR (ew. Pracowników Fabryki Samochodów Ciężarowych STAR) – upamiętnienie zakładu produkującego ciężarówki Star. Ulica ta biegnie od dawnej FSC w kierunku największych osiedli miasta, którą tysiące pracowników FSC szło do pracy.
       

    2. ul. Tadeusza Krywki – propozycja zmiany


      Górnicza – nazwa związana z kopalnią Herkules i innymi kopalniami na północ od zakładu wielkopiecowego, przy ulicy kapliczka patronki górników – św. Barbary (dawna nazwa ulicy: Sztolnia).

 

    1. ulica Jana Mrozowskiego – propozycja zmiany (rozważyć łącznie ze zmianą nazwy części ul. Szkolnej od Partyzantów do Iglastej)


      Czesława Klarnera – inżyniera, ministra Skarbu w 1926 r., wieloletniego Prezesa Zarządu Zakładów Starachowickich – w nawiązaniu od pobliskiego Klarnerowa, którego był pomysłodawcą (obecnie ul. Partyzantów).

 

  1. Partyzant radziecki:

    1. ulica Szaszki (Wasyla Piotrowicza Wojczenki):

      Jana Sieronia ps. „Kawka” – porucznik, oficer WP, żołnierz Września, obrońca Twierdzy Modlin, współorganizator pierwszych starachowickich komórek ruchu oporu; od kwietnia 1940 dowódca obwodu ZWZ Iłża krypt. „Baszta”, zastrzelony przez Niemców podczas próby ucieczki z domu przy ul. Pogodnej (w pobliżu).

      Kliknij aby odtworzyć


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 5°C Miasto: Starachowice

Ciśnienie: 1025 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Aleksander ŁąckiTreść komentarza: Uprzejmie dziękuję wszystkim, którzy przyszli na to spotkanie. Pamiętajmy o Jego bohaterze Władysławie Wagnerze- największym polskim żeglarzu i postaci wciąż zbyt mało znanej. A poza tym, to przecież nasz rodak, który urodził się w Krzyżowej Woli, a pierwszych 15 lat spędził nad Lubianką i Kamienną. Zachęcam do lektury. Książka jest dostępna w księgarni w Rynku i antykwariacie przy Piłsudskiego. Od przyszłego tygodnia także w Allegro. W połowie grudnia będzie również wersja audio- minisłuchowisko. Pozdrawiam Redakcję Telewizji!Data dodania komentarza: 28.11.2024, 09:00Źródło komentarza: Promocja książki Aleksandra Łąckiego „Wagner. Pierwszy Polak, który opłynął świat”Autor komentarza: PolkaTreść komentarza: Nie da się jej słuchaćData dodania komentarza: 25.11.2024, 18:11Źródło komentarza: Rozmowa Tygodnia: Agata WojtyszekAutor komentarza: Aleksander ŁąckiTreść komentarza: Serdecznie zapraszam wszystkich telewidzów na spotkanie! Porozmawiamy o największym polskim żeglarzu i o tym, co zrobić by Władysław Wagner stał się znany w Starachowicach i w Polsce.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 18:06Źródło komentarza: „WAGNER. Pierwszy Polak, który opłynął Świat”Autor komentarza: nikoTreść komentarza: fajne ALE PO COData dodania komentarza: 17.11.2024, 19:31Źródło komentarza: Historyczna sala PRL w starachowickiej „dziewiątce”Autor komentarza: nikoTreść komentarza: firma pierd 💨💨💨 goATData dodania komentarza: 17.11.2024, 19:19Źródło komentarza: Kto odbierze śmieci w Starachowicach? Trwa przetarg na lata 2025-2026Autor komentarza: nikoTreść komentarza: slay 😋😋😋Data dodania komentarza: 17.11.2024, 19:17Źródło komentarza: Uczniowie ZSZ nr 2 dzielą się tym co najcenniejsze
Reklama
Reklama