W pobliżu skrzyżowania Alei Niepodleglości z ul. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego stanął drugi z pięciu „Starów witaczy” tworzących tzw. „Ścieżkę Stara”. Inicjatorzy działania Jan Tamiołło i Eugeniusz Majchrzyk we współpracy z władzami miasta i lokalnymi firmami motoryzacyjnymi chcą w ten sposób upamiętnić 70-lecie powstania Fabryki Samochodów Ciężarowych.
Najnowszy przystanek ”Ścieżki Stara” odwiedziły w dniu jego oficjalnego odbioru dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 10 im. Niezapominajki. Przedszkolaki z grup „Pszczółki” i „Muchomorki” mogły w ten sposób zapoznać się z tym ważnym fragmentem historii naszego miasta.
Całą ścieżkę będzie tworzyło 5 najbardziej charakterystycznych ciężarówek. Jako drugi zaprezentowano model Stara 200, który był produkowany w starachowickiej fabryce w latach 1975-94. Jego prototyp zaprezentowano po raz pierwszy w 1966 roku. W FSC wyprodukowano blisko 78 tys. podwozi i kompletnych ciężarówek tego modelu.
Star 200 był pierwszym, produkowanym wielkoseryjnie modelem starachowickiej ciężarówki, który posiadał nowoczesny układ napędowy, w tym silnik starachowickich konstruktorów 359 odznaczający się bardo dużą trwałością. Osiągał on do naprawy głównej przebiegi przekraczające 300 tys. km, nawet do 500 tys. km. Co w porównaniu z silnikami poprzednich Starów, które osiągały do naprawy głównej przebiegi około 70-80 tys. km, było znaczącym skokiem technologicznym.
Napisz komentarz
Komentarze