By efektywnie zarządzać energią i oszczędzać na rachunkach za ogrzewanie, a przy tym walczyć z coraz bardziej niebezpiecznym smogiem, nasz rząd proponuje obywatelom program „Czyste powietrze”. Właściciele już istniejących lub będących w budowie domów jednorodzinnych mogą skorzystać z dotacji i niskooprocentowanych pożyczek, które zrefundują część kosztów poniesionych na m.in. zamianę starych źródeł ogrzewania na bardziej ekologiczne, podłączenie się do centralnej sieci ciepłowniczej, docieplenia budynków, wymianę okien i drzwi, czy instalację paneli fotowoltaicznych lub solarnych kolektorów wodnych. Wnioski od zainteresowanych udziałem w programie, w formie papierowej i elektronicznej, przyjmowane są od 19 września w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach. Jak mówi jego prezes Ryszard Gliwiński mieszkańcy z dużym zainteresowaniem podeszli do ekoinicjatywy, co da się choćby zaobserwować na specjalnym portalu beneficjenta.
Mieszkańcy województwa świętokrzyskiego pojawiają się też licznie w siedzibie Funduszu, gdzie uruchomiono dla nich punkt informacyjny projektu „Czyste powietrze”.
Informacje o programie przekazywane są również na spotkaniach z z mieszkańcami poszczególnych gmin województwa świętokrzyskiego.
Z dotychczasowych obserwacji wynika, że tym co najbardziej interesuje uczestników spotkań są kwestie finansowe (wysokość pomocy jest bowiem uzależniona od dochodów beneficjentów) oraz związane z własnością nieruchomości.
Jak podkreśla prezes Ryszard Gliwiński „Czyste powietrze” to projekt, który łączy troskę o środowisko z konkretnymi korzyściami dla jego użytkowników.
Napisz komentarz
Komentarze