Trwa 15- ta edycja imprezy plenerowej „Żelazne korzenie” organizowanej wspólnie przez zarząd powiatu starachowickiego, Świętokrzyskie Stowarzyszenie Dziedzictwa Przemysłowego oraz Muzeum Przyrody i Techniki, na terenie którego odbywa się to wydarzenie. Jego celem jest przybliżenie życia codziennego ludności zamieszkującej dolinę rzeki Kamiennej w epoce wpływów rzymskich. A, że już od czasów prehistorycznych zajmowała się ona wydobyciem i obróbką żelaza, nieodzowny element programu stanowi pokaz wytopu tego metalu w prymitywnym piecu o nazwie dymarka.
Jest też okazja, by poznać inne aspekty codziennej egzystencji starożytnych osadników jak m.in. prowadzenie gospodarstwa domowego, przygotowania do walki, czy zajęcia rzemieślnicze jak wyrób biżuterii z żelaza oraz obróbka bursztynu.
Dużą atrakcją jest zrekonstruowany obóz legionistów rzymskich i jego zaplecze.
„Żelazne korzenie” to przedsięwzięcie edukacyjne przeznaczone głównie dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich. Niewątpliwym atutem jest dla nich możliwość nie tylko oglądania, ale i uczestnictwa w życiu naszych przodków. Wiele rzeczy można dotknąć i przymierzyć, a czynności wykonać samodzielnie. Bliskie spotkania z dawnymi dziejami potrwają do jutra.
Napisz komentarz
Komentarze