Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 30 listopada 2024 02:33
Reklama
Reklama

Archeologiczny pokaz w starachowickim muzeum

Już po raz dwunasty starachowickie Muzeum Przyrody i Techniki przy współpracy ze Starostwem Powiatowym w Starachowicach, przybliżyło zwiedzającym regionalną prehistorię za sprawą warsztatów archeologicznych „Żelazne Korzenie”. Zwiedzający mogli obserwować życie codzienne naszych przodków sprzed 2 tysięcy lat. Impreza cieszyła się, jak podkreślają organizatorzy, rekordowym zainteresowaniem.
Archeologiczny pokaz w starachowickim muzeum

Chrzęst włóczni i miecza po drewnianych tarczach, uniki walczących, którzy wysilają cały spryt, by uchronić się przed śmiercią z ręki przeciwnika. Potykają się ze sobą zakuty w metalową zbroję legionista i prymitywnie uzbrojony osadnik z Gór Świętokrzyskich, który broni swojej wioski przed najeźdźcami z Imperium Rzymskiego.

 

Tak najprawdopodobniej wyglądało życie ludności zasiedlającej dolinę rzeki Kamiennej w okresie tzw. wpływów rzymskich, czyli na początku naszej ery. Mógł je zaobserwować każdy, kto wczoraj i dziś odwiedził plenerową imprezę historyczną „Żelazne Korzenie”, promującą górniczo - hutnicze tradycje Starachowic i okolic. Na zwiedzających czekały tematyczne stanowiska oddające różne aspekty życia rdzennych mieszkańców ziemi świętokrzyskiej.

 

Codzienność naszych pradziadów wypełniała nie tylko walka z Rzymianami. W czasie pokoju poświęcali się swojemu sztandarowemu zajęciu: wytopie żelaza w prymitywnym piecach nazywanych dymarkami. Metal, który w ten sposób uzyskiwali był uważany za tak dobrej jakości, że kupowało go nawet Imperium Rzymskie, najpotężniejsze państwo ówczesnego świata. W tamtych czasach żelazo było cenione nawet bardziej niż złoto. Jego produkcję prezentowano na stanowisku hutniczym obsługiwanym przez przedstawiciela Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Dziedzictwa Przemysłowego z Kielc.

 

Na archeopikniku zrekonstruowano ponadto życie w obozie żołnierzy Cesarstwa Rzymskiego. Można w nim było zapoznać się z technikami walk legionistów, zobaczyć elementy uzbrojenia i poznać ich nazwy.

Na zwiedzających czekało również stanowisko gladiatorów, czyli niewolników szkolonych do walk na arenach w starożytnym Rzymie.

 

„Żelazne Korzenie” organizowane są głównie z myślą o wycieczkach szkolnych z całej Polski. Tegoroczna edycja cieszyła się wyjątkowo dużym zainteresowaniem, imprezę odwiedziło prawie 1100 osób. Odtworzenie starożytnych realiów było możliwe dzięki zaangażowaniu grup rekonstrukcyjnych m.in. z Kielc, Lublina i Krakowa.  

Kliknij aby odtworzyć


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 4°C Miasto: Starachowice

Ciśnienie: 1034 hPa
Wiatr: 5 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Aleksander ŁąckiTreść komentarza: Uprzejmie dziękuję wszystkim, którzy przyszli na to spotkanie. Pamiętajmy o Jego bohaterze Władysławie Wagnerze- największym polskim żeglarzu i postaci wciąż zbyt mało znanej. A poza tym, to przecież nasz rodak, który urodził się w Krzyżowej Woli, a pierwszych 15 lat spędził nad Lubianką i Kamienną. Zachęcam do lektury. Książka jest dostępna w księgarni w Rynku i antykwariacie przy Piłsudskiego. Od przyszłego tygodnia także w Allegro. W połowie grudnia będzie również wersja audio- minisłuchowisko. Pozdrawiam Redakcję Telewizji!Data dodania komentarza: 28.11.2024, 09:00Źródło komentarza: Promocja książki Aleksandra Łąckiego „Wagner. Pierwszy Polak, który opłynął świat”Autor komentarza: PolkaTreść komentarza: Nie da się jej słuchaćData dodania komentarza: 25.11.2024, 18:11Źródło komentarza: Rozmowa Tygodnia: Agata WojtyszekAutor komentarza: Aleksander ŁąckiTreść komentarza: Serdecznie zapraszam wszystkich telewidzów na spotkanie! Porozmawiamy o największym polskim żeglarzu i o tym, co zrobić by Władysław Wagner stał się znany w Starachowicach i w Polsce.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 18:06Źródło komentarza: „WAGNER. Pierwszy Polak, który opłynął Świat”Autor komentarza: nikoTreść komentarza: fajne ALE PO COData dodania komentarza: 17.11.2024, 19:31Źródło komentarza: Historyczna sala PRL w starachowickiej „dziewiątce”Autor komentarza: nikoTreść komentarza: firma pierd 💨💨💨 goATData dodania komentarza: 17.11.2024, 19:19Źródło komentarza: Kto odbierze śmieci w Starachowicach? Trwa przetarg na lata 2025-2026Autor komentarza: nikoTreść komentarza: slay 😋😋😋Data dodania komentarza: 17.11.2024, 19:17Źródło komentarza: Uczniowie ZSZ nr 2 dzielą się tym co najcenniejsze
Reklama
Reklama