Kilkanaście osób wzięło udział w konsultacjach społecznych dotyczących wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji na terenie gminy Starachowice. Z mieszkańcami miasta spotkali się pracownicy Urzędu Miejskiego Aneta Nasternak-Kmieć i Marcin Bednarczyk. Spotkanie otworzyła z-ca prezydenta ds. gospodarczych Ewa Skiba. Gmina przystępuje do sporządzenia Gminnego Programu rewitalizacji w związku z wejściem w życie ustawy o rewitalizacji.
Uchwalenie Gminnego Programu Rewitalizacji to warunek konieczny w ubieganiu się o środki zewnętrzne.
Jak informowali urzędnicy punktem wyjścia do wyznaczenia obszaru zdegradowanego i przygotowania programu był podział administracyjny z 1994 roku. Urzędnicy kierując się zapisami ustawy o rewitalizacji oraz przeprowadzoną diagnozą wskazali obszar rewitalizacji, który obejmuje 7 jednostek o łącznej powierzchni 3,54 km2 co stanowi ponad 11 % powierzchni miasta. Wskazane do rewitalizacji jednostki: Dolne – Wzgórze, Stadion, Majówka, Wierzbnik, Zbiornik wodny Pasternik, Zbiornik Wodny Lubianka oraz Park. Wyznaczony obszar jest zamieszkiwany przez 10 416 osób co stanowi 20,86% mieszkanców miasta.
Założenia wywołały wśród uczestników konsultacji liczne wątpliwości m.in. co do zakresu wyznaczonego obszaru.
W spotkaniu wzięli udział także samorządowcy. Byli to przewodniczący rady miejskiej Włodzimierz Orkisz oraz radni miejscy Piotr Babicki i Sylwester Kwiecień oraz radny rady powiatu starachowickiego Paweł Lewkowicz. Dwaj ostatni żywo włączyli się w dyskusję.
Napisz komentarz
Komentarze