Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 30 listopada 2024 04:32
Reklama
Reklama

Starachowiczanin w Czarnobylu

„Sam bałem się Czarnobyla, ale to mit. Ludzie mieszkają tam i pracują” – przekonuje starachowiczanin Sebastian Markowski, który był na miejscu słynnej katastrofy nuklearnej z lat 80 - tych ubiegłego wieku. Szczegółami z nietypowej wycieczki podzielił się z redakcją „Telewizji Starachowice”.
Starachowiczanin w Czarnobylu

Wyprawa z udziałem starachowiczanina do Czarnobyla na Ukrainie została zainspirowana tragiczną rocznicą w historii miasta. W tamtejszej elektrowni jądrowej 26 kwietnia 1986 doszło do słynnej katastrofy. Po awarii reaktora do atmosfery przedostały się radioaktywne pyły zagrażające zdrowiu i życiu ludzi. Mieszkańcy Czarnobyla zostali ewakuowani, miasto się wyludniło.

W tym roku mija 30 lat od tych wydarzeń. Atomowe miasto postanowili odwiedzić podróżnicy zrzeszeni w Stowarzyszeniu Salutem z Kielc, którego członkiem jest także Sebastian Markowski ze Starachowic.

 

Jak mówi na miejscu zetknęli się z rzeczywistością, która odbiega od demonicznych wyobrażeń o Czarnobylu.

 

Starachowiczanin przekonuje, że istnieje możliwość odwiedzenia nawet samej elektrowni. On i jego koledzy co prawda nie byli w środku zakładu, ale zamierzają to nadrobić w przyszłości.

 

Bazą wypadową podróżników była miejscowość Sławutycz, położona 50 km od Czarnobyla. Zbudowano ją tuż po katastrofie dla pracowników elektrowni i przesiedlonych z Czarnobyla mieszkańców.

 

Sebastian Markowski i jego koledzy planują kolejny wyjazd do Czarnobyla, tym razem z udziałem wszystkich chętnych do przeżycia nietypowej przygody. Zainteresowanych zapraszają do kontaktu na facebookowym koncie Stowarzyszenia Salutem lub od numerem telefonu 600 240 478.  

Kliknij aby odtworzyć


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 4°C Miasto: Starachowice

Ciśnienie: 1035 hPa
Wiatr: 6 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Aleksander ŁąckiTreść komentarza: Uprzejmie dziękuję wszystkim, którzy przyszli na to spotkanie. Pamiętajmy o Jego bohaterze Władysławie Wagnerze- największym polskim żeglarzu i postaci wciąż zbyt mało znanej. A poza tym, to przecież nasz rodak, który urodził się w Krzyżowej Woli, a pierwszych 15 lat spędził nad Lubianką i Kamienną. Zachęcam do lektury. Książka jest dostępna w księgarni w Rynku i antykwariacie przy Piłsudskiego. Od przyszłego tygodnia także w Allegro. W połowie grudnia będzie również wersja audio- minisłuchowisko. Pozdrawiam Redakcję Telewizji!Data dodania komentarza: 28.11.2024, 09:00Źródło komentarza: Promocja książki Aleksandra Łąckiego „Wagner. Pierwszy Polak, który opłynął świat”Autor komentarza: PolkaTreść komentarza: Nie da się jej słuchaćData dodania komentarza: 25.11.2024, 18:11Źródło komentarza: Rozmowa Tygodnia: Agata WojtyszekAutor komentarza: Aleksander ŁąckiTreść komentarza: Serdecznie zapraszam wszystkich telewidzów na spotkanie! Porozmawiamy o największym polskim żeglarzu i o tym, co zrobić by Władysław Wagner stał się znany w Starachowicach i w Polsce.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 18:06Źródło komentarza: „WAGNER. Pierwszy Polak, który opłynął Świat”Autor komentarza: nikoTreść komentarza: fajne ALE PO COData dodania komentarza: 17.11.2024, 19:31Źródło komentarza: Historyczna sala PRL w starachowickiej „dziewiątce”Autor komentarza: nikoTreść komentarza: firma pierd 💨💨💨 goATData dodania komentarza: 17.11.2024, 19:19Źródło komentarza: Kto odbierze śmieci w Starachowicach? Trwa przetarg na lata 2025-2026Autor komentarza: nikoTreść komentarza: slay 😋😋😋Data dodania komentarza: 17.11.2024, 19:17Źródło komentarza: Uczniowie ZSZ nr 2 dzielą się tym co najcenniejsze
Reklama
Reklama