Co roku, w rocznicę powstania styczniowego, na terenie naszego powiatu oraz powiatów sąsiednich (skarżyski i szydłowiecki) odbywają się trzydniowe uroczystości, połączone z Marszem Szlakiem Powstańców 1863 r. drużyn strzeleckich z całej Polski. Podobnie było tym razem. Obchody rozpoczęły się tradycyjnie w piątek, w Szydłowcu. Sobota to przede wszystkim uroczystości w Sadku, Kierzu Niedźwiedzim i Zbijowie Małym, a ich zwieńczeniem była okolicznościowa akademia w Szkole Podstawowej im. Kamili i Józefa Spytków w Mircu. Uczestniczyli w niej m.in. wicestarosta Dariusz Dąbrowski, członek Zarządu Powiatu Ryszard Nowak, przewodnicząca Rady Powiatu Bożena Wrona oraz radny Dariusz Stachowicz. Obecna była też poseł Agata Wojtyszek. Goście mogli wysłuchać także prelekcji dr Krzysztofa Gębury z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego nt. Powstania Styczniowego w Mircu i okolicy, połączonej z prezentacją polskiego oręża z tego okresu.
Podczas spotkania nagrodzono także zwycięzców konkursu strzeleckiego, jaki odbył się w ramach marszu. Powiat Starachowicki był jednym z fundatorów nagród.
Na koniec uroczystości złożono kwiaty u stóp pomnika wzniesionego w centrum Mirca z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości, pod tablicą pamiątkową obok Dworku Modrzewiowego i na grobie Józefa Prendowskiego. Wicestaroście Dariuszowi Dąbrowskiemu towarzyszył członek Zarządu Powiatu Ryszard Nowak i radny Dariusz Stachowicz.
Finał obchodów z udziałem środowisk kombatanckich i drużyn strzeleckich, odbył się tradycyjnie w niedzielę (19 stycznia) w Wąchocku. Byli także przedstawiciele władz, parlamentarnych, wojewódzkich i samorządowych. Powiat Starachowicki reprezentowali: członek Zarządu Powiatu Jerzy Materek, któremu towarzyszyła przewodnicząca Rady Powiatu Bożena Wrona. Wspólnie złożyli kwiaty pod tablicą przy dworku Langiewicza, a później pod pomnikiem gen. Mariana Langiewicza. To właśnie tam odbyły się główne uroczystości oraz przemowy gości.
Decyzją komendanta marszu bryg. Daniela Wosia medalami 25. Marszu Szlakiem Powstańców Styczniowych Suchedniów – Bodzentyn uhonorowani zostali: opat wąchockiego klasztoru Ojców Cystersów o. Eugeniusz Augustyn oraz Andrzej Karykowski. Całość obchodów wieńczyła uroczysta msza święta w Opactwie Ojców Cystersów w Wąchocku.
Napisz komentarz
Komentarze