Starachowicki szpital zdobył kontrakt z Narodowego Funduszu Zdrowia na funkcjonowanie nowej jednostki - Zakładu Opiekuńczo - Leczniczego dla pacjentów po zakończonym procesie leczenia, których stan nie pozwala jeszcze na powrót do domu. Tu zostanie im przywrócona taka sprawność fizyczna i psychiczna, by w przyszłości mogli samodzielne lub z pomocą opiekuna funkcjonować w warunkach domowych.
ZOL znajduje się na IV piętrze bloku łóżkowego szpitala. Jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Pierwsi pacjenci trafią tu w najbliższy poniedziałek. Do ich dyspozycji będzie m.in. 20 łóżek wyposażonych w materace przeciwodleżynowe. Opiekę sprawują pielęgniarki, opiekunki medyczne, terapeuci, psycholog i logopeda. Na terenie ZOL funkcjonują gabinety: rehabilitacyjny, psychoterapii i terapii zajęciowej oraz sala dziennego pobytu. Placówka zapewnia opiekę lekarską (w dzień, a w razie potrzeb również w godzinach nocnych) i całodobową pomoc pielęgniarską, a także edukację zdrowotną przygotowującą pacjenta i jego rodzinę lub opiekuna na funkcjonowanie w warunkach domowych.
Pobyt w Zakładzie Opiekuńczo – Leczniczym jest częściowo odpłatny. NFZ pokrywa koszty świadczeń pielęgnacyjno-opiekuńczych, pacjent - wyżywienia i zakwaterowania w wysokości odpowiadającej 250% najniższej emerytury, co przy obecnej wysokości tego świadczenia oznacza około 770 zł miesięcznie. Do przyjęcia na ZOL niezbędna m.in. jest dokumentacja obejmująca:
-
skierowanie do Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego (od lekarza prowadzącego ze szpitala lub lekarza pierwszego kontaktu),
-
karta oceny pacjenta.
Do Zakładu nie kwalifikują się pacjenci:
-
ze stwierdzoną chorobą nowotworową,
-
z poważnymi zaburzeniami psychicznymi,
-
z oceną stanu zdrowia w skali Barthel przekraczającą 40 punktów
-
osoby niepełnoletnie.
Napisz komentarz
Komentarze