Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego w Starachowicach szukał nowego miejsca dla zgromadzonych przez siebie zbiorów, w związku z planowaną sprzedażą siedziby przy ul. Krywki. Pomocną dłoń do miłośników turystyki wyciągnął prezes Odlewni Polskich w Starachowicach Zbigniew Ronduda. Firma zaoferowała własne pomieszczenia na muzeum.
Zdaniem prezesa Rondudy Odlewnie Polskie idealnie nadają się na patrona zbiorów PTTK, ponieważ historię Starachowic najsilniej zdeterminował przemysł metalurgiczny, którego kontynuatorem jest dziś jego firma.
Odlewnie Polskie nie tylko oddały dwa firmowe pomieszczenia na potrzeby muzealne, ale także wyremontowały je i wyposażyły w gabloty. Zbiory PTTK w nowym miejscu są dostępne od wczoraj.
Na zwiedzanie można się też umówić poza standardowymi godzinami otwarcia, telefonując pod numer 506 189 211 lub 41 275 86 00. Na najmłodszych zwiedzających czekają niespodzianki: książeczki turystyczne w tamach akcji „Siedmiomilowe Buty”.
Muzealna kolekcja PTTK z pewnością zasługuje na uwagę. Zawiera bardzo różnorodne zbiory od prehistorycznych po przedwojenne. Zwiedzający mogą obejrzeć kości mamuta odkopane w Grzybowej Górze, przedmioty z cmentarzyska, datowanego na II i III wiek n.e., odkrytego na terenie Starachowic, kolekcję minerałów oraz wystawę poświęconą historii Starachowic i świętokrzyskiego przetwórstwa żelaza. Dokumentują ją m.in makieta osady starożytnych hutników, a także fotografie i dokumenty pracowników starachowickiego przemysłu metalurgicznego. Interesujący jest dział numizmatyczny. Obejmuje kolekcję monet greckich z IV i III wieku p.n.e., denarów rzymskich, monet z różnych okresów historii Polski, a także unikatową lokalną walutę: niemieckie bony wojenne tzw. "Notgeld". Za najcenniejsze okazy zbiorów PTTK uważane są: antyczna grecka moneta z wizerunkiem hipotetycznej bogini, rzymski miecz z II wieku n.e., najlepiej zachowany z tego okresu w Europie oraz XV-wieczna ikona Matki Bożej. Mottem kolekcji PTTK w Odlewniach Polskich jest fragment wiersza Konstantego Tarnowskiego, długoletniego pracownika firmy.
Napisz komentarz
Komentarze