Jak poinformowała nas dziś Halina Szary, kierownik oddziału nadzoru sanitarnego starachowickiego Sanepidu, na oddziale zakaźnym Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach przebywa jedna osoba z podejrzeniem koronawirusa. Nie ma jeszcze jej wyniku badań przeprowadzanych w Warszawie, ale szefowa Sanepidu Ewa Dróżdż mówi, że choć kobieta miała niepokojące objawy, to informacje, jakie podała w rozmowie ze służbami sanitarnymi, niemal na pewno wykluczają możliwość zainfekowania.
Objawy zakażenia koronawirusem przypominają te, które odczuwamy przy przeziębieniu lub grypie. To gorączka powyżej 38 stopni Celsjusza, kaszel i duszność.
Ale jak podkreśla dyrektor starachowickiego Sanepidu Ewa Dróżdż z oddziałem zakaźnym powinniśmy się kontaktować tylko wtedy, gdy czujemy się chorzy po powrocie z terenów objętych epidemią, lub po kontakcie z osobami, które tam przebywały i wykazują objawy infekcji.
Jeśli czujemy się dobrze lub nie nie kontaktowaliśmy się z potencjalnie chorymi należy zachować rozsądek, nie dzwonić od razu na oddział zakaźny, tylko obserwować się przez 14 dni. I przestrzegać tak prostej zasady profilaktycznej, jak częste i dokładne mycie rąk ciepłą wodą z mydłem, bo koronawirus ginie przy kontakcie nawet ze zwykłymi środkami higienicznymi.
Starachowicki Sanepid odbiera telefony mieszkańców z pytaniami, czy bezpieczne są przesyłki z Chin, gdzie epidemia się zaczęła i zbiera największe śmiertelne żniwo. Dyrektor Ewa Dróżdż uspokaja, że koronawirus nie jest w stanie zaatakować nas tą drogą.
Na stronie internetowej Starostwa Powiatowego w Starachowicach po spotkaniu Zespołu Zarządzania Kryzysowego poświęconego koronawirusowi pojawiła się informacja, że w naszym powiecie nie ma żadnych przypadków zachorowań, a największym zagrożeniem jest niepotrzebne podsycanie emocji. Szpital w Starachowicach, jak zapewniła jego dyrekcja obecna na spotkaniu, jest dobrze przygotowany na ewentualne zagrożenia epidemiologiczne. Opublikowano też porady dla mieszkańców:
• Wirus jest wrażliwy na działanie powszechnie dostępnych środków myjących i dezynfekcyjnych. Dlatego należy często myć ręce wodą z mydłem lub dezynfekować je środkiem na bazie alkoholu.
• Główne objawy zarażenia to gorączka powyżej 38 C, kaszel, duszność. Po wystąpieniu takich objawów, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Rekomendowane jest korzystanie z własnych środków transportu lub w ostateczności wzywanie karetki. Należy unikać natomiast środków komunikacji publicznej.
• Uruchomiona została całodobowa infolinia - 800-190-590 - o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.
• Najbardziej narażone na zakażenie koronawirusem są: osoby starsze z obniżoną odpornością, które chorują na inne choroby.
• Wirus przenosi się drogą kropelkową. Nie zaleca się jednak noszenia masek medycznych osobom zdrowym. Są one zalecane jedynie osobom chorym, u których wystąpiły objawy, lub osobom opiekującym się osobami z objawami, takimi jak kaszel i gorączka.
• Główny Inspektorat Sanitarny nie zaleca podróżowania do 9 krajów: Chiny, Korea Południowa, Włochy (w szczególności regiony Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania, Lacjum), Iran, Japonia, Tajlandia, Wietnam, Singapur i Tajwan.
• Osoby, które były w tych krajach i które w ciągu 14 dni zaobserwowały u siebie niepokojące objawy, powinny bezzwłocznie telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się do oddziału zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.
• Wszelkie informacje na temat koronawirusa i zasad postępowania dostępne są pod adresem: www.gov.pl/koronawirus oraz na stronie: www.gis.gov.pl.
Napisz komentarz
Komentarze