Dzisiaj mija 50 lat od pierwszego w Polsce udanego zabiegu przeszczepu. 26 stycznia 1966 roku prof. Jan Nielubowicz i prof. Tadeusz Orłowski z Kliniki Chirurgicznej Akademii Medycznej w Warszawie przeszczepili nerkę pobraną od osoby zmarłej. Od tamtej pory 26 stycznia to Ogólnopolski Dzień Donacji i Transplantacji. Mimo, iż w Polsce transplantologia znacznie się rozwinęła, a polscy lekarze odnoszą w tej dziedzinie sukcesy to nadal lista oczekujących na narządy jest długa, dłuższa od listy dawców.
Przeszczep narządu to dla wielu pacjentów szansa na polepszenie jakości życia, a często także jego uratowanie. Doskonale wiedzą o tym osoby, które poddały się takiemu zabiegowi.
W Polsce można pobrać narządy od zmarłej osoby, o ile ta za życia nie wyraziła na to sprzeciwu. Taki sprzeciw można wyrazić na trzy sposoby.
W naszym kraju wiedza społeczeństwa o pobieraniu narządów i przeszczepach jest coraz szersza, ale nadal lekarze napotykają na sprzeciw ze strony bliskich zmarłej osoby.
Jak pokazuje doświadczenie warto o swojej decyzji odnośnie pobrania narządów poinformować rodzinę i przyjaciół. Wówczas cała procedura zostanie znacząco przyspieszona i pomoże uratować czyjeś życie.
Napisz komentarz
Komentarze