Do swojej świetności powrócił nagrobek najprawdopodobniej z połowy XIX wieku zwieńczony figurą Chrystusa Frasobliwego, którego fundatorem był Benedikt Kolvdzki. Nagrobek znajduje się w najstarszej części cmentarza na górce, po prawej stronie od wejścia na cmentarz.
Prace przy renowacji kosztowały6 500 złotych. Prace udało się przeprowadzić je dzięki hojności osób, które wzięły udział w zeszłorocznej kweście na ratowanie zabytkowych nagrobków w dniu 1 listopada 2019 roku.
Nagrobek zwieńczony figurą Chrystusa Frasobliwego jest piątym, który Stowarzyszenie na rzecz Odnowy Zabytków Parafii św. Leonarda w Mircu odnowiło dzięki hojności ludzi.
W 2019 roku renowacji poddano kamienny nagrobek Ludwika Prendowskiego z 1862 roku. Także w 2019 roku odnowione zostały trzy żeliwne krzyże. Koszt ich konserwacji został pokryty ze środków z kwesty w 2018 roku oraz z dotacji Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Kielcach.
W 2018 roku była to płyta nagrobna Emilii Krauze w zachodniej części cmentarza, na końcu alejki biegnącej wzdłuż muru cmentarnego.
W 2017 roku odnowiono nagrobek ks. proboszcza Mikołaja Stachowskiego, który znajduje się na cmentarnym wzniesieniu, obok figurki Chrystusa Frasobliwego.
W 2016 roku nagrobek renowacji poddano nagrobek księdza Józefa Postka, który znajduje się w centralnej części cmentarza, tuż przy głównej alei.
Członkowie Stowarzyszenie na Rzecz Odnowy Zabytków Parafii Św. Leonarda w Mircu z dziękują wszystkim darczyńcom, dzięki którym możliwe jest ratowanie najstarszych nagrobków mirzeckiej nekropolii.
Stowarzyszenie jeszcze raz przypomina, że w tym roku 1 listopada nie odbędzie się kwesta. Decyzja taka zastała podjęta ze względu na sytuację epidemiczną panującą w kraju. Jednocześnie Stowarzyszenie na Rzecz Odnowy Zabytków Parafii Św. Leonarda w Mircu zachęca do wsparcia inną formą zbiórki poprzez dokonywanie wpłat na konto stowarzyszenia:
Bank Spółdzielczy w Wąchocku 69 8523 0004 0006 0088 2000 0002
Napisz komentarz
Komentarze