Program „Czyste Powietrze” pokrywa właścicielom domów jednorodzinnych cześć kosztów zakupu i montażu nowych, nie zatruwających atmosfery, kotłów grzewczych, wymiany stolarki okiennej i drzwiowej, czy zainstalowania odnawialnych źródeł energii. Jak zauważa prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach Ryszard Gliwiński mieszkańcy województwa świętokrzyskiego najczęściej decydują się na wymianę pieców, ale coraz chętniej korzystają też z okazji do wstawienia nowych okien i drzwi, by zapobiec utracie ciepła z mieszkania.
W minionym miesiącu do „Czystego Powietrza” wprowadzono zmianę, dzięki której od 21 października o pieniądze mogą się ubiegać także osoby z niskimi, bo nie przekraczającymi 2 tys. zł miesięcznie, dochodami.
Aby skorzystać z dofinansowania mieszkańcy muszą dołączyć do wniosku zaświadczenie o dochodach. Występują o nie do swoich gmin, które za ten dodatkowy obowiązek dostają finansowy bonus.
Refundacja jest wyższa, jeśli gmina podejmie się też przyjęcia i wysłania wniosków mieszkańców do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach. Jest to możliwe wtedy, gdy samorząd prowadzi terenowe biuro obsługi „Czystego Powietrza”, na podstawie umowy zawartej z Funduszem. Gmina Bałtów, w której działa ono już od roku zauważa, że ludzie chętniej korzystają z oferty, która jest dostępna bliżej miejsca ich zamieszkania
„Czyste Powietrze” funkcjonuje od 2018 roku. W tym czasie skorzystało z niego ponad 10 tysięcy świętokrzyskich gospodarstw domowych.
Napisz komentarz
Komentarze