W tym roku na formy pomocy ofiarom agresji znacząco wpłynęła epidemia koronawirusa. W okresach nasilonych rygorów sanitarnych fizyczny kontakt pokrzywdzonych z pracownikami placówek pomocowych był niemożliwy lub znacznie utrudniony. Zastąpiły go działania zdalne: przez telefon, internet lub tradycyjną pocztę.
Jednocześnie epidemia sama stała się przyczyną nasilenia lub wyzwolenia nowych form agresji. Sprzyjały temu kwarantanny zmuszające domowników do długotrwałego przebywania ze sobą w niewielkiej przestrzeni mieszkań.
W okresach łagodzenia obostrzeń epidemiologicznych odnotowywano powrót zapotrzebowania także na bezpośrednie rozmowy ze specjalistami. Były one możliwe w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Starachowicach, w Stowarzyszeniu Pomoc Rodzinie „Przystań” oraz w Punkcie Konsultacyjnym Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Starachowicach.
Przeciwdziałaniu przemocy dedykowany był program „Razem po Moc” realizowany przez PCPR. Oferował on zarówno szkolenia dla kadr pracujących z ofiarami i sprawcami, jak i działania skierowane bezpośrednio do poszkodowanych.
Realizacja projektu „Razem po Moc” była możliwa dzięki pozyskaniu przez powiat starachowicki blisko 40 tys. zł z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.
Napisz komentarz
Komentarze