Dramat mieszkańców Michniowa trwał od 12 do 13 lipca 1943 roku. Niemieccy zbrodniarze zamordowali 204 osoby, większość z nich paląc żywcem. Ich męczeństwo, ale także całej ludności wiejskiej w czasie II wojny światowej upamiętnia Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Od 2010 roku trwa jego modernizacja i rozbudowa, których wartość przekroczyła już 40 mln zł i które w kwocie 23 mln zł pokrywa Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dotychczasowe efekty trwających od ponad 10 lat prac oglądał jako pierwszy szef resortu wicepremier Piotr Gliński w czasie wizytacji obiektu. Przed naszą kamerą przedstawiciel rządu mówił, że wkład wsi w budowanie naszej historii oraz cierpienia ponoszone w imię przynależności do narodu polskiego, musiały się doczekać upamiętnienia na skalę ogólnopolską.
Wicepremier dodał, że zmodernizowane świętokrzyska placówka w sposób wybitny oddaje hołd zaangażowaniu i poświęceniu ludności wiejskiej, wpisując się w nurt nowego spojrzenia na politykę pamięci narodowej zapoczątkowanej przez śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.
W czasie pobytu w Michniowie wicepremierowi towarzyszyli m.in. politycy z województwa świętokrzyskiego, w tym przewodniczący tutejszych struktur PiS poseł Krzysztof Lipiec, z inicjatywy którego doszło do tej wizyty. Parlamentarzysta zaznaczył, że mauzoleum oddaje hołd ludziom niewinnym, bo zamordowanych tylko za to, że byli Polakami.
Poseł dodał, że sposób prezentacji zbiorów i panująca w mauzoleum atmosfera niewątpliwie sprzyjają zadumie.
Na spotkaniu z wicepremierem obecna była także posłanka PiS Agata Wojtyszek, która mówiła o uczuciach, jakie towarzyszą jej przy każdej odwiedzinach muzeum w Michniowie i o tym, że to miejsce da całego światu możliwość zobaczenia, jak wiele bolesnych ofiar kosztowało Polaków zachowanie tożsamości narodowej.
W wyniku modernizacji Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie stało się placówką o powierzchni ponad 2 tysięcy metrów kwadratowych, dysponującą ponad tysiącem eksponatów. Zdjęcia, listy, gazety, czy pamiętniki prezentowana są także z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, a w budowaniu nastroju pomaga dobiegająca z głośników muzyka.
Otwarcie mauzoleum dla turystów planowane jest 12 lipca, czyli w dniu, kiedy rozpoczęła się pacyfikacja Michniowa.
Napisz komentarz
Komentarze