Jak informuje zastępca szefa Nadleśnictwa Starachowice Grzegorz Wachnicki mapa obszaru „Zanocuj w lesie” jest dostępna w kilku wirtualnych lokalizacjach. Jedną z nich jest strona Nadleśnictwa Starachowice, skąd można ją także pobrać jako aplikację:
na smatrfony: https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.gov.lasy.bdl&hl=pl&gl=US, na iPhony: https://apps.apple.com/us/app/mbdl/id1388815663
(z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego).
Pewne miejsca obszaru „Zanocuj w lesie” mogą być na jakiś czas objęte zakazem biwakowania z powodu np. zagrożenia pożarowego, leśnych prac gospodarczych, czy odbywających się polowań. Ponieważ nie wszystkie są znakowane w terenie, więc aby uniknąć niemiłych niespodzianek najlepiej wcześniej odwiedzić stronę starachowickiego nadleśnictwa, gdzie znajdziemy na bieżąco aktualizowane informacje.
Krótki (do 2 dni) nocleg w lesie, samotny, czy w małym gronie nie wymaga żadnych pozwoleń. Ten, kto chce zostać dłużej, a także grupy liczące powyżej 9 osób muszą to zgłosić właściwemu nadleśnictwu, wysyłając mailem wypełniony formularz dostępny na stronie internetowej (w przypadku Nadleśnictwa Starachowice jest to adres: [email protected]) i czekać na ewentualną akceptację w wiadomości zwrotnej. Zgłoszenie trzeba wysłać co najmniej 2 dni robocze przed planowanym noclegiem.
Na obszarze „Zanocuj w lesie” Nadleśnictwa Starachowice nie wolno rozpalać ognia na biwakach, ale jest to możliwe w konkretnym miejscu: przy leśniczówce Lubienia, gdzie można też skorzystać z przygotowanego drewna. Do lasu nie wjeżdżamy pojazdami silnikowymi, zostawiamy je na 4 parkingach.
Zawsze aktualna pozostaje jeszcze jedna zasada: cywilizowanego zachowania się. Bo w lesie jesteśmy gośćmi, którzy powinni szanować jego prawowitych mieszkańców.
Napisz komentarz
Komentarze