Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 listopada 2024 17:52
Reklama
Reklama

Wierzby wracają nad Młynówkę

„Wierzby dla Wierzbnika” - pod takim hasłem Staropolskie Towarzystwo Przyrodniczo - Leśne „Kotyzka” oraz centrum handlowe „Galardia” wraz ze swoimi gośćmi, zainicjowali dziś akcję sadzenia wierzb przy rzece Młynówce. W ten sposób inicjatorzy chcą nawiązać do jej dawnej nazwy oraz przywrócić historyczny wygląd temu miejscu.
Kliknij aby odtworzyć

W przeszłości nad Młynówką wierzby rosły gromadnie, ale zostały wycięte w ramach regulowania biegu rzeki. Organizacja „Kotyzka” chce, by dawne czasy wróciły i dlatego dziś rozpoczęła akcję nasadzeń młodych drzew. Do inicjatywy pozyskała partnera - centrum handlowe „Galardia”, które jako właściciel terenów przy Młynówce już dba o znajdujący się tam zieleniec.

W sadzeniu wierzb wzięli udział m.in. przedstawiciele Nadleśnictwa Starachowice, Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach, a także uczniowie ZSZ nr 1 oraz starachowickich szkół Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach. Były również instruktorki Dziecięcego Zespołu Folklorystycznego „Kukułeczka”, które opowiedziały o roli wierzby w pogańskich wierzeniach i zwyczajach ludowych. Z kolei dyrektor starachowickiego muzeum Paweł Kołodziejski rozwiązał zagadkę związaną z nazwę akcji. Dlaczego „Wierzby dla Wierzbnika”, skoro sadzone są nad Młynówką? Otóż rzeka ta pierwotnie nosiła nazwę Wierzbnik, a od niej wzięło nazwę miasto, które dziś znamy jako Starachowice.

Zuzanna Sidorowicz z Nadleśnictwa Starachowice mówi, że wierzby odgrywają ważną rolę w przyrodzie, ale także pomagają człowiekowi służąc mu jako opał, lekarstwo, czy też jako żywa infrastruktura osuszająca zbyt mokre tereny i chroniąca je przed powodziami.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 5°C Miasto: Starachowice

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 22 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Aleksander ŁąckiTreść komentarza: Uprzejmie dziękuję wszystkim, którzy przyszli na to spotkanie. Pamiętajmy o Jego bohaterze Władysławie Wagnerze- największym polskim żeglarzu i postaci wciąż zbyt mało znanej. A poza tym, to przecież nasz rodak, który urodził się w Krzyżowej Woli, a pierwszych 15 lat spędził nad Lubianką i Kamienną. Zachęcam do lektury. Książka jest dostępna w księgarni w Rynku i antykwariacie przy Piłsudskiego. Od przyszłego tygodnia także w Allegro. W połowie grudnia będzie również wersja audio- minisłuchowisko. Pozdrawiam Redakcję Telewizji!Data dodania komentarza: 28.11.2024, 09:00Źródło komentarza: Promocja książki Aleksandra Łąckiego „Wagner. Pierwszy Polak, który opłynął świat”Autor komentarza: PolkaTreść komentarza: Nie da się jej słuchaćData dodania komentarza: 25.11.2024, 18:11Źródło komentarza: Rozmowa Tygodnia: Agata WojtyszekAutor komentarza: Aleksander ŁąckiTreść komentarza: Serdecznie zapraszam wszystkich telewidzów na spotkanie! Porozmawiamy o największym polskim żeglarzu i o tym, co zrobić by Władysław Wagner stał się znany w Starachowicach i w Polsce.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 18:06Źródło komentarza: „WAGNER. Pierwszy Polak, który opłynął Świat”Autor komentarza: nikoTreść komentarza: fajne ALE PO COData dodania komentarza: 17.11.2024, 19:31Źródło komentarza: Historyczna sala PRL w starachowickiej „dziewiątce”Autor komentarza: nikoTreść komentarza: firma pierd 💨💨💨 goATData dodania komentarza: 17.11.2024, 19:19Źródło komentarza: Kto odbierze śmieci w Starachowicach? Trwa przetarg na lata 2025-2026Autor komentarza: nikoTreść komentarza: slay 😋😋😋Data dodania komentarza: 17.11.2024, 19:17Źródło komentarza: Uczniowie ZSZ nr 2 dzielą się tym co najcenniejsze
Reklama
Reklama