Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 listopada 2024 04:30
Reklama
Reklama

Uroczyste otwarcie muzeum w Michniowie z udziałem polskiego prezydenta

W Michniowie otwarto monumentalne Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich, upamiętniające 817 miejscowości spacyfikowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej. W tym męczeństwo 204 michniowian, którzy 12 i 13 lipca 1943 zostali w większości spaleni żywcem przez hitlerowskich oprawców. W uroczystości wziął udział Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda, a także m.in. liczni politycy oraz świadkowie tragedii, jaka rozegrała się w Michniowe.
Kliknij aby odtworzyć

Uroczystość w Michnowie miała charakter państwowy związany z obchodami narodowego Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej, ustanowionego w rocznicę bestialskiego mordu na mieszkańcach tej podkieleckiej miejscowości. Stąd obecność głowy państwa, przedstawicieli rządu i polskiego Parlamentu. Ale równie ważne było pojawienie się żyjących jeszcze świadków niemieckiej zbrodni sprzed 78 lat oraz michniowian, którym udało się uniknąć śmierci.

W imieniu ocalałych głos zabrała Marianna Wikło, a tuż po niej wystąpił Prezydent RP Andrzej Duda.

Na wydarzeniu byli także posłowie PiS ziemi świętokrzyskiej: prezes wojewódzkich struktur partii Krzysztof Lipiec oraz Agata Wojtyszek. Oboje reprezentowali czołowych polityków: posłanka - marszałek Sejmu Elżbietę Witek, a parlamentarzysta - premiera Mateusza Morawieckiego i w ich imieniu odczytali okolicznościowe listy.

Elementem uroczystości była też msza święta odprawiona pod przewodnictwem Mariana Florczyka, biskupa pomocniczego diecezji kieleckiej, który dokonał poświęcenia Mauzoleum.

Placówka, której budowa trwała ponad 10 lat łączy nowoczesne i tradycyjne środki wyrazu. Bryła budynku do ciąg betonowych budowli stylizowanych na dawne chłopskie chaty, a umieszczona w nich ekspozycja jest w dużej części multimedialna. Do muzealnego kompleksu należy też sugestywne pole krzyży oraz zapadająca w pamięć rzeźba kobiety w ludowym stroju z martwym ciałem mężczyzny na kolanach.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 4°C Miasto: Starachowice

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Aleksander ŁąckiTreść komentarza: Uprzejmie dziękuję wszystkim, którzy przyszli na to spotkanie. Pamiętajmy o Jego bohaterze Władysławie Wagnerze- największym polskim żeglarzu i postaci wciąż zbyt mało znanej. A poza tym, to przecież nasz rodak, który urodził się w Krzyżowej Woli, a pierwszych 15 lat spędził nad Lubianką i Kamienną. Zachęcam do lektury. Książka jest dostępna w księgarni w Rynku i antykwariacie przy Piłsudskiego. Od przyszłego tygodnia także w Allegro. W połowie grudnia będzie również wersja audio- minisłuchowisko. Pozdrawiam Redakcję Telewizji!Data dodania komentarza: 28.11.2024, 09:00Źródło komentarza: Promocja książki Aleksandra Łąckiego „Wagner. Pierwszy Polak, który opłynął świat”Autor komentarza: PolkaTreść komentarza: Nie da się jej słuchaćData dodania komentarza: 25.11.2024, 18:11Źródło komentarza: Rozmowa Tygodnia: Agata WojtyszekAutor komentarza: Aleksander ŁąckiTreść komentarza: Serdecznie zapraszam wszystkich telewidzów na spotkanie! Porozmawiamy o największym polskim żeglarzu i o tym, co zrobić by Władysław Wagner stał się znany w Starachowicach i w Polsce.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 18:06Źródło komentarza: „WAGNER. Pierwszy Polak, który opłynął Świat”Autor komentarza: nikoTreść komentarza: fajne ALE PO COData dodania komentarza: 17.11.2024, 19:31Źródło komentarza: Historyczna sala PRL w starachowickiej „dziewiątce”Autor komentarza: nikoTreść komentarza: firma pierd 💨💨💨 goATData dodania komentarza: 17.11.2024, 19:19Źródło komentarza: Kto odbierze śmieci w Starachowicach? Trwa przetarg na lata 2025-2026Autor komentarza: nikoTreść komentarza: slay 😋😋😋Data dodania komentarza: 17.11.2024, 19:17Źródło komentarza: Uczniowie ZSZ nr 2 dzielą się tym co najcenniejsze
Reklama
Reklama