Praca fizyczna
Większość prac fizycznych, m.in. urządzanie ogrodów, brukarstwo bądź praca na budowie, opartych jest na rotacji pracowniczej. Ma to ścisły związek ze zmęczeniem organizmów pracowników oraz faktem, że niektóre z tych zawodów wykonywane są jedyne sezonowo – przez okres letni. Niekiedy dochodzi do sytuacja, że sam pracodawca wymusza zwolnienia pracownicze w związku z martwym sezonem i brakiem potrzeby utrzymywania w trakcie jego wybranych stanowisk.
Przemysł
Praca w większości fabryk oraz wielkich zakładów produkcyjnych oparta jest na rotacji. Jednym z powodów jest monotonia pracy oraz rutyna, lecz przede wszystkim jej nieskomplikowanie. Ten ostatni czynnik sprawia, iż pracodawcy poszukują coraz mniej wykwalifikowanych pracowników, których taniej utrzymać. Ponadto, praca w wielu zakładach przemysłowych jest bardzo ciężka i odbywa się w warunkach szkodliwych dla zdrowia.
Prace sezonowe
Prace sezonowe np. winobranie, montaż i produkcja domków letniskowych bądź praca w turystyce sezonowej oparta jest o rotację pracowniczą. Ma to związek z ilością klientów w danym przedziale czasowym i ukierunkowaniem wybranego biznesu na tę, a nie inną porę roku. Przykład mogą stanowić pracownicy turystyki nadmorskiej, którzy w sezonie letnim mogą liczyć na naprawdę wysokie zarobki. Co więcej, pracodawcy zamieszczają wtedy znacznie więcej ofert pracy na dane stanowisko. Niestety, wraz z nastaniem sezonu zimowego zarobki spadają niemal do zera, a nad stanowiskiem zawisa widmo likwidacji bądź zamknięcia na czas określony.