Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 13:39
Reklama
Reklama

Prawnik radzi - nagroda jubileuszowa

W rozpoczynającym cykl opisów spraw, z którymi zwróciliście się Państwo do Bezpłatnego Biura Porad Prawnych działającego w Starachowicach, poruszymy nie często prezentowaną tematykę nagród jubileuszowych. Przepisy przewidują, że lata pracy w gospodarstwie rolnym mogą zwiększyć staż pracownika do nabycia praw do tego świadczenia. Jednakże przekonanie pracodawcy o swoich racjach natrafia na poważne problemy, o czym mogliśmy przekonać się pomagając jednej z osób zatrudnionych w sferze budżetowej.
Prawnik radzi - nagroda jubileuszowa

Przepisy stanowią, że do stażu pracy zalicza się m.in. przypadające przez dniem 1 stycznia 1983r. okresy pracy po ukończeniu 16 roku życia w gospodarstwie rolnym prowadzonym przez rodziców lub teściów poprzedzające objęcie tego gospodarstwa i rozpoczęcie jego prowadzenia osobiście lub ze współmałżonkiem. Osoba ubiegająca się o nagrodę jubileuszową złożyła m.in. dokumenty takie jak zeznania trzech świadków, umowę dzierżawy gospodarstwa ze schorowanym ojcem. Niespodziewanie otrzymała odmowę zaliczenia stażu z lat pracy w gospodarstwie rolnym, gdyż w ocenie pracodawcy „…nie była właścicielem nieruchomości, które objęła”. Wówczas zgłosiła się do naszego biura i przedstawiła posiadane dokumenty.

Niezasadna odmowa wypłaty

Po weryfikacji dokumentów i wyjaśnieniach sprawy okazało się, że pracodawca niezasadnie przyjął, że objęcie gospodarstwa rolnego polegać ma wyłącznie na uzyskaniu prawa własności. Pracownik wystąpił z odpowiednim pismem z powołaniem się na korzystne dla niego orzecznictwo sądowe w tym na Uchwałę Sądu Najwyższego z dnia 16 stycznia 1996r.

Pracodawca nie odniósł się do racji pracownika, ale ponownie odmówił mu uznania stażu pracy argumentując, że osoba ta jednoznacznie nie udowodniła czy była posiadaczem zależnym gospodarstwa rolnego (np. dzierżawcą) czy była być może dzierżycielem ( ten, kto włada rzeczą za kogoś i dla kogoś), bo w takim przypadku nie następuje objęcie gospodarstwa rolnego i rozpoczęcie jego prowadzenia. Interesujące, że w tym samym piśmie pracodawca stwierdza, że pracownik przedstawił umowy dzierżawy a zatem jest posiadaczem zależnym, któremu przysługuje zaliczenie stażu aby kilka wersów dalej stwierdzić własne wątpliwości, że taka osoba może być dzierżycielem, któremu zaliczenie nie przysługuje.

Pismo zawiłym językiem

Konieczne było następne spotkanie w naszym biurze, bo pracownik nie mógł zrozumieć treści zawiłego pisma. Drugie wystąpienie polegało m.in. na podkreśleniu niekonsekwentnego stanowiska pracodawcy i wykazaniu, że stosunki prawne takie jak dzierżawa mogą polegać na tym, że ta sama osoba jest posiadaczem zależnym i jednocześnie dzierżycielem.

Pracodawca nie odpowiedział na treść pisma, ale o skuteczności naszych działań mogliśmy się przekonać, po tym jak otrzymaliśmy informację o wypłacie nagrody jubileuszowej należnej pracownikowi.

Dla nas, jako zespołu zaangażowanego w bezpłatne porady prawne równie ważne jak pomoc świadczona osobom zainteresowanym jest również to, aby Państwo jako nasi klienci informowali nas o rezultatach naszych wspólnych działań. Tylko w ten sposób w oparciu o współpracę z mieszkańcami i sprawną wymianę informacji możemy zbudować w pełni skuteczny zespół zdolny świadczyć bezpłatną pomoc prawną dla mieszkańców naszego powiatu.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
bezchmurnie

Temperatura: 10°CMiasto: Starachowice

Ciśnienie: 1030 hPa
Wiatr: 6 km/h

Reklama
Reklama
Reklama