Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 6 października 2024 12:28
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

Stowarzyszenia piszą do samorządowców

Stowarzyszenie Inicjatywa dla Starachowic oraz Stowarzyszenie Wrażliwi Społecznie wystosowali wnioski do instytucji samorządowych oraz szpitala w Starachowicach w sprawie: stanu zabezpieczenia potrzeb zdrowotnych w okresie epidemii COVID-19 oraz prawa do informacji dla mieszkańców. Wnioski zostały złożone/wysłane do wojewody, Starosty, prezydenta oraz dyrektora Szpitala powiatowego w Starachowicach.
Stowarzyszenia piszą do samorządowców

Treść pism przedstawiamy poniżej:

 

Wnioskodawcy:

Stowarzyszenie Inicjatywa Dla Starachowic Starachowice, dnia 27.10.2020r.

Stowarzyszenie Wrażliwi Społecznie

Pan Grzegorz Kaleta

Dyrektor Naczelny PZOZ w Starachowicach

 

Wniosek w sprawie: stanu zabezpieczenia potrzeb zdrowotnych w okresie epidemii COVID-19 oraz prawa do informacji dla pacjentów w szczególności powiatu starachowickiego.

Dla żywotnych potrzeb interesu społecznego w znaczeniu dobra ogółu jakim jest zdrowie uwzględniając konstytucyjne prawo do informacji( art. 61 Konstytucji RP) oraz art. 1 ust.1 i art. 6 ustawy z 6 września 2001r. o dostępie do informacji publicznej, kierujemy poniższe zagadnienia/pytania/ zebrane m.in. od mieszkańców naszego subregionu - odnoszące się do sfery faktów i sfery określonej działalności podmiotu wykonującego funkcje publiczne.

 

1) Dlaczego portal internetowy: szpital.starachowice.pl nie posiada informacji o leczeniu pacjentów nas COVID 19 i innych schorzeń, poza podaniem numeru konta z wpłatami?

2) Czy PZOZ w Starachowicach zabezpieczył jakiekolwiek środki budżetowe na zapobieganie, zwalczanie i przeciwdziałanie COVID-19?. Jak tak, prosimy o podanie na co i w jakiej wysokości?

3) Czy PZOZ w Starachowicach ma zamiar wprowadzić system informacji o pacjencie (przekazywany osobie bliskiej choremu po spersonalizowaniu za pośrednictwem PIN), biorąc pod uwagę starzejące się społeczeństwo powiatu i oczywiście RODO?

4) Czy PZOZ w Starachowicach koordynuje pomoc pacjentom, którzy mieli planowane hospitalizacje, zaś po decyzji wojewody o przekształceniu w szpital koordynacyjny zostali pozbawieni leczenie szpitalnego?

5) Czy w PZOZ funkcjonuje pracownia diagnostyki obrazowej ( TK,MR, Spirometria) i pracownia endoskopii ?

6) Jaki jest stan zabezpieczenia leczenia chorób sercowo-naczyniowych, onkologicznych oraz chorób o profilu neurologicznym dla mieszkańców powiatu starachowickiego oraz skarżyskiego?

7) Jaki jest stan zabezpieczenia w leczeniu chorób wymagających bezzwłocznej interwencji chirurgii ogólnej, czy specjalistycznej z uwagi na bezpośrednie zagrożenia życia mieszkańców powiatu starachowickiego?

8) Czy w PZOZ w Starachowicach jest tlenoterapia?( przez np. podłączenie pod tzw. wąsy)

9) Czy PZOZ jest wystarczająco wyposażony w niezbędne leki do zwalczani COVID-19 typu remdesivum, czy deksametazon oraz czy jest wystarczająca ilość stanowisk respiratorowych z kardiomonitorami objętych fachową obsługą? Prosimy o konkretną odpowiedź?

10)Jakie będą skutki dla pacjentów powiatu starachowickiego leczonych na choroby przewlekłe (stacjonarnie i ambulatoryjnie) z tytułu przemianowania PZOZ w Starachowicach w szpital koordynujący?

UZASADNIENIE

 

Na wstępie wniosku wykazaliśmy istotność dla interesu publicznego. Dodatkowym argumentem niniejszego wniosku są liczne prośby mieszkańców w dobie epidemii implikujące kryzys egzystencjalny, odebranie ludziom sprawczości( niewiele od nas zależy), czy szeroko pojęta niepewność o ludzkie zdrowie, a nawet życie.

Panie Dyrektorze, prosimy o bieżącą aktualizację praktycznych informacji epidemicznych w tym ,,abc leczenia i zapobiegania na COVID-19” w dostępnych przez Państwo środkach komunikacji. Z naszej strony gotowi jesteśmy partycypować w rozreklamowaniu materiału w dostępnych środkach komunikacji elektronicznej.

Prosimy o udzielnie odpowiedzi na niniejszy wniosek zgodnie z art. 13 ust. 1 ustawy o dostępie do informacji publicznej na adres siedziby podany w załączeniu oraz na e-mali : [email protected] oraz [email protected]

 

 

 

 

Wnioskodawcy:

Stowarzyszenie Inicjatywa Dla Starachowic Starachowice, dnia 27.10.2020r.

Stowarzyszenie Wrażliwi Społecznie

Pan Zbigniew Koniusz

Wojewoda Świętokrzyski

 

Wniosek w sprawie: stanu zabezpieczenia potrzeb zdrowotnych w okresie epidemii COVID-19 oraz prawa do informacji dla mieszkańców regionu świętokrzyskiego w szczególności powiatu starachowickiego.

 

Dla żywotnych potrzeb interesu społecznego w znaczeniu dobra ogółu jakim jest zdrowie oraz bezpieczeństwo ludzkie( human security), uwzględniając konstytucyjne prawo do informacji( art. 61 Konstytucji RP) oraz art. 1 ust 1 i art. 6 ustawy z 6 września 2001r. o dostępie do informacji publicznej, kierujemy poniższe zagadnienia/pytania/ zebrane m.in. od mieszkańców naszego subregionu -odnoszące się do sfery faktów i sfery określonej działalności organu władzy publicznej.

 

1) Czy w świętokrzyskim urzędzie wojewódzkim jest regionalna strategia zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania epidemii SARS-COV-2( zwanej COVID-19) ? Jeśli tak prosimy o przedstawienie jej głównych celów i działań?

2) Jaki jest stan zabezpieczenia leczenia chorób sercowo-naczyniowych, onkologicznych oraz chorób o profilu neurologicznym dla mieszkańców powiatu starachowickiego oraz skarżyskiego?

3) Jaki jest stan zabezpieczenia w leczeniu chorób wymagających bezzwłocznej interwencji chirurgii ogólnej, czy specjalistycznej z uwagi na bezpośrednie zagrożenia życia mieszkańców powiatu starachowickiego?

4) Z czym dla PZOZ w Starachowicach jest związana funkcja szpitala koordynacyjnego i jaka wysokość środków finansowych przekazana będzie dla potrzeb funkcjonowania szpitala o tej funkcji?

5) Czy szpital powiatowy w Starachowicach jest wystarczająco wyposażony w niezbędny sprzęt( stanowiska respiratorowe, do tlenoterapii) i leki do leczenia COVID-19?

6) Czy plan finansowy świętokrzyskiego oddziału NFZ na 2021r. nie zakłada zmniejszenia w stosunku do 2020r. wydatków na leczenie tzw. chorób cywilizacyjnych kosztem wydatków na leczenie COVID-19?

7) Czy Pan wojewoda rozważa utworzenie subregionalnego centrum koordynacji obejmującego kontrolę ruchu pacjentów wymagających pilnego zaopatrzenia medycznego ,,pacjentów niecovidowych” oraz pacjentów leczonych z powodu zakażenia COVID-19?

8) Czy istnieje możliwość wprowadzenia ,,wiążących zaleceń” dla NZOZ-ów ,celem otwarcia się podmiotów leczniczych dla pacjentów, a nie bazować jedynie na teleporadach doprowadzając do absurdów( np. lekarz POZ telefonicznie zleca pacjentowi robić zdjęcie gardła, czy przy badaniu płuc pyta o stabilność oddychania)?

9) Czy jest możliwość wydania praktycznego informatora zawierającego najważniejsze praktyczne dane dot. stanu epidemii, w tym dane teleadresowe, zalecenia w okresie epidemii, szczególnie przydatne dla seniorów, osób niepełnosprawnych i osób zagrożonych wykluczeniem cyfrowym?

 

UZASADNIENIE

Na wstępie wniosku wykazaliśmy istotność dla interesu publicznego. Dodatkowym argumentem niniejszego wniosku są liczne prośby mieszkańców w dobie epidemii implikujące kryzys egzystencjalny, odebranie ludziom sprawczości( niewiele od nas zależy), czy szeroko pojęta niepewność o ludzkie zdrowie, a nawet życie.

Panie Wojewodo, gdyby został wydany praktyczny informator w dobie epidemii, gotowi jesteśmy partycypować w kolportażu i rozreklamowaniu materiału w dostępnych środkach komunikacji elektronicznej.

Prosimy o udzielnie odpowiedzi na niniejszy wniosek zgodnie z art. 13 ust. 1 ustawy o dostępie do informacji publicznej na adres siedziby podany w załączeniu oraz na e-mali: [email protected] oraz [email protected]

 

Wnioskodawcy:

Stowarzyszenie Inicjatywa Dla Starachowic Starachowice, dnia 27.10.2020r.

Stowarzyszenie Wrażliwi Społecznie

Pan Marek Materek

Prezydent Starachowic

 

Wniosek w sprawie stanu zabezpieczenia potrzeb zdrowotnych w okresie epidemii COVID-19 oraz prawa do informacji dla mieszkańców miasta Starachowice.

Dla żywotnych potrzeb interesu społecznego w znaczeniu dobra ogółu jakim jest zdrowie i bezpieczeństwo ludzkie( human security) uwzględniając konstytucyjne prawo do informacji( art. 61 Konstytucji RP) oraz art. 1 ust. 1 i art. 6 ustawy z 6 września 2001r. o dostępie do informacji publicznej, kierujemy poniższe zagadnienia/pytania/ zebrane m.in. od mieszkańców naszego subregionu, odnoszące się do sfery faktów i sfery określonej działalności organu władzy publicznej.

 

1) Jaki jest stan wdrażania zwalczania i przeciwdziałania COVID-19 na terenie miasta Starachowice i czy samorząd miasta posiada swoisty lokalny plan działania związany z epidemią?

2) Nie licząc sektora gospodarczego, jakie konkretne działania gmina Starachowice zrealizowała dla mieszkańców Starachowic w celu zapobiegania, zwalczania i przeciwdziałania COVID-19?

3) Dlaczego portal starachowice.eu posiada zakładkę ,,Pomoc koronawirus Starachowice” tylko z nazwy?

4) Dlaczego do dnia dzisiejszego gmina Starachowice nie opublikowała zwartego miejskiego informatora w dobie epidemii zawierającego najważniejsze dane teleadresowe i dane praktyczne ( abc ws testów na koronawirusa, punkty krwiodawstwa dla pobrania osocza, pomoc dla seniorów), skomprymowany zestaw ważnych telefonów ,e-mali etc? W okresie wyborów samorządowych tzw. gazetek miejskich było pod dostatkiem

5) Czy gmina rozważa zabezpieczenie środków budżetowych na aktywne metody walki z epidemią np. regularne odkażanie przestrzeni publicznych w tym dezynfekcja/ozonowanie/ przystanków, ławek elementów małej architektury, partycypacja w kosztach transportu testów na COVID-19, wsparcie osób z grup ryzyka, ozonowanie pomieszczeń użyteczności publicznej, czy dezynfekcja obiektów użyteczności publicznej w porozumienie z SSM i SMLW?

6) Czy gmina w porozumieniu z powiatem ma zamiar wprowadzić system informacji o pacjencie ( przekazywany osobie bliskiej choremu po spersonalizowaniu za pośrednictwem PIN) ,biorąc pod uwagę starzejące się społeczeństwo Starachowic i oczywiście RODO?

Uzasadnienie

Na wstępie wniosku wykazaliśmy istotność dla interesu publicznego. Dodatkowym argumentem niniejszego wniosku są liczne prośby mieszkańców w dobie epidemii implikujące kryzys egzystencjalny, odebranie ludziom sprawczości( niewiele od nas zależy), czy szeroko pojęta niepewność o ludzkie zdrowie, a nawet życie.

Panie Prezydencie, gdyby został wydany praktyczny poradnik w dobie epidemii, mimo skromnych środków finansowych w naszych w zasobach - gotowi jesteśmy partycypować w kosztach produkcji albo w dystrybucji poradnika, czy też rozreklamowaniu w dostępnych środkach komunikacji elektronicznej.

Nawiasem mówiąc nie trudno dostrzec, jak inne samorządy w okresie epidemii czynnie angażują się w walce z koronawirusem (wsparcie przy testach, kompleksowa dezynfekcja przestrzeni i pomieszczeń użyteczności publicznej, PIN dla bliskich chcących mieć informacje o osobie chorej etc). U nas pomimo posiadania niemal ,,władzy absolutnej”(zwycięstwo KWW Marka Materka w wyborach samorządowych szczebla gminnego i powiatowego, koalicja ze spółdzielnią mieszkaniową - SSM) – nic konkretnego w tej materii się nie dzieje, przez co ludzie są zdani sami na siebie. Uśmiech na twarzy i młodzieńczy wygląd jest estetyczny, ale nie pomoże w trudnych czasach ,,walki z zarazą”. Dlatego kłaniają się słowa prezydenta Roosevelta, że brak decyzji, to najgorsza możliwa decyzja.

Prosimy o udzielnie odpowiedzi na niniejszy wniosek zgodnie z art. 13 ust. 1 ustawy o dostępie do informacji publicznej na adres siedziby podany w załączeniu oraz na e-mali: [email protected] oraz [email protected]

 

 

Wnioskodawcy:

Stowarzyszenie Inicjatywa Dla Starachowic Starachowice, dnia 27.10.2020r.

Stowarzyszenie Wrażliwi Społecznie

Pan Piotr Babicki- Starosta Starachowicki

Przewodniczący Zarządu Powiatu

 

Wniosek w sprawie: stanu zabezpieczenia potrzeb zdrowotnych w okresie epidemii COVID-19 oraz prawa do informacji dla mieszkańców powiatu starachowickiego.

Dla żywotnych potrzeb interesu społecznego w znaczeniu dobra ogółu jakim jest zdrowie i bezpieczeństwo ludzkie( human security), uwzględniając konstytucyjne prawo do informacji( art. 61 Konstytucji RP) oraz art.1 ust. 1 i art. 6 ustawy z dnia 6 września 2001r. o dostępie do informacji publicznej, kierujemy poniższe zagadnienia/pytania/ zebrane m.in. od mieszkańców naszego subregionu, odnoszące się do sfery faktów i sfery określonej działalności organu władzy publicznej.

1) Jaki jest stan wdrażania zwalczania i przeciwdziałania COVID-19 na obszarze powiatu starachowickiego i czy powiat posiada swoisty lokalny plan działania związany z epidemią?

2) Jakie dotychczas konkretne działania dla mieszkańców powiatu zrealizował samorząd powiatu starachowickiego w celu zapobiegania, zwalczania i przeciwdziałania COVID-19?

3) Czy powiat starachowicki zabezpieczył jakiekolwiek środki budżetowe na zapobieganie, zwalczanie i przeciwdziałanie COVID-19. Jeśli tak prosimy o podanie na co i w jakiej wysokości?

4) Czy powiat starachowicki planuje zabezpieczyć środki budżetowe na aktywne metody walki z epidemią? (np. na dezynfekcje przestrzeni publicznych i pomieszczeń pełniących funkcje użyteczności publicznych, dofinansowanie do kosztów wykonania testów na COVID-19 itp.)

5) Dlaczego portal powiat.starachowice.pl posiada zakładkę ,,koronawirus ważne informacje” tylko z nazwy, nie licząc statystyk, które według nas niczemu nie służą ?

6) Jak jest realizowana opieka lekarsko-pielęgniarska wobec pacjentów paliacyjnych, którzy zostali wypisani ze szpitala powiatowego w Starachowicach i przekazani pod opiekę najbliższych?

7) Jak wygląda zabezpieczenie usług terapii antyodleżynowej dla mieszkańców z terenu powiatu niedawno hospitalizowanych, niedołężnych niemogących się poruszać?

8) Dlaczego do dnia dzisiejszego powiat starachowicki nie opublikował zwartego powiatowego informatora w okresie epidemii zawierającego najważniejsze dane teleadresowe i dane praktyczne (testy, pobrania osocza, wsparcie senioralne), skomprymowany zestaw ważnych telefonów,e-mali?

Uzasadnienie

 

Na wstępie wniosku wykazaliśmy istotność dla interesu publicznego. Dodatkowym argumentem niniejszego wniosku są liczne prośby mieszkańców w dobie epidemii implikujące kryzys egzystencjalny, odebranie ludziom sprawczości( niewiele od nas zależy), czy szeroko pojęta niepewność o ludzkie zdrowie, a nawet życie.

Panie Starosto, gdyby został wydany praktyczny poradnik w dobie epidemii mimo skromnych środków finansowych w naszych w zasobach - gotowi jesteśmy partycypować w kosztach produkcji albo w dystrybucji poradnika, czy też rozreklamowaniu w dostępnych środkach komunikacji elektronicznej.

Nawiasem mówiąc nie trudno dostrzec, jak w innych samorządach w okresie epidemii lokalne władze czynnie angażują się w walce z koronawirusem( dezynfekcja/ozonowanie/ przestrzeni publicznych i pomieszczeń użyteczności publicznej, PIN dla bliskich chcących mieć informacje o osobie chorej, wsparcie w testach etc). U nas pomimo posiadania niemal ,,władzy absolutnej”( zwycięstwo KWW Marka Materka w wyborach samorządowych szczebla gminnego i powiatowego) – nic konkretnego w tej materii się nie dzieje, przez co ludzie są zdani sami na siebie. Uśmiech na twarzy i młodzieńczy wygląd jest estetyczny, ale nie pomoże w trudnych czasach ,,walki z zarazą”. Dlatego kłaniają się słowa prezydenta Roosevelta, że brak decyzji ,to najgorsza możliwa decyzja.

Prosimy o udzielnie odpowiedzi na niniejszy wniosek zgodnie z art. 13 ust. 1 ustawy o dostępie do informacji publicznej na adres siedziby podany w załączeniu oraz na e-mali: [email protected] oraz [email protected]

 

Na wniosek odpowiedział Urząd Miejski w Starachowicach:
 

Dzień dobry,

odpowiadając na pytania przedstawicieli stowarzyszeń: Inicjatywa dla Starachowic oraz Wrażliwi Społecznie informuję że: zwalczanie i przeciwdziałanie epidemii odbywa się przede wszystkim na szczeblu centralnym, a samorządy mogą podejmować te działania, do jakich uprawnia je ustawa z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (tekst jednolity Dz.U. z 2020 poz. 1842).

 

Gmina Starachowice, w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo swoich mieszkańców, już w pierwszych tygodniach pandemii podjęła działania mające na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusa. Ponad 170 000,00 zł z gminnego budżetu przeznaczono na zakup maseczek ochronnych wielorazowego użytku, które następnie pracownicy urzędu, jednostek gminnych oraz wolontariusze rozdysponowali pośród mieszkańców naszego miasta. Ponad 70 000,00 zł przeznaczono na zakup środków ochrony dla szkół, przedszkoli oraz urzędu i jednostek gminnych. Zakupiono m.in. termometry do mierzenia temperatury, dezynfekatory, płyny do dezynfekcji, maski ochronne, przyłbice i rękawice. Pracownicy urzędu pomagają również w redystrybucji środków ochronnych przekazywanych przez wojewodę świętokrzyskiego.

 

Uchwałą Rady Miejskiej, w marcu Gmina Starachowice przekazała 200 000,00 zł na pomoc starachowickiemu szpitalowi, fundusze te przeznaczono na sfinansowanie zakupu sprzętu medycznego pomocnego w walce z epidemią koronawirusa, tj.: materacy przeciwodleżynowych, analizatorów parametrów krytycznych i łóżek anestezjologicznych.

 

Za kwotę 367 403,00 zł zakupiono dla do urzędu i jednostek organizacyjnych kolejne środki sanitarne mające na celu ochronę przed wirusem zarówno pracowników jak i mieszkańców odwiedzających te instytucje. Są to: dozowniki automatyczne, ozonatory, gogle ochronne, rękawiczki, maseczki, płyny do dezynfekcji, mata dezynfekcyjna, przyłbice i inne.

 

Dodatkowo w trosce o bezpieczeństwo osób robiących zakupy na Targowisku Miejskim oraz w Galerii Handlowej „Skałka” wdrożono stosowne procedury bezpieczeństwa. W marcu z powodu pandemii handel na Targowicy Miejskiej został wstrzymany całkowicie na okres dwóch tygodni. Po tym czasie stopniowo przywracano kolejne artykuły spożywcze i przemysłowe do handlu, który odbywał się przy zastosowaniu zasad reżimu sanitarnego.

 

Urząd Miejski po około dwumiesięcznym okresie obsługi interesantów w sposób zdalny, ponownie otworzył się dla mieszkańców, z zachowaniem reżimu sanitarnego. Na stanowiskach, gdzie prowadzona jest bezpośrednia obsługa interesantów zainstalowano przegrody z pleksi, na wszystkich piętrach pojawiły się dozowniki z płynem odkażającym, pracownicy otrzymali niezbędne środki sanitarne, zakupiono lampę do dezynfekcji dokumentów, 2 dezynfektory, które stanęły przy drzwiach wejściowych. Na te środki bezpieczeństwa wydatkowano kolejną kwotę ponad 50 tys. zł.

 

Inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy, którzy w październiku kontrolowali naszą jednostkę pod względem przygotowania do pracy w okresie pandemii, nie mieli żadnych zastrzeżeń, a wręcz przeciwnie przyznali, że urząd jest w pełni przygotowany do pracy w tym, trudnym okresie.

Na terenie urzędu dodatkowo wydzielono pomieszczenie – izolatorium na potrzeby nagłej sytuacji związanej z zakażeniami wirusem.

 

W autobusach komunikacji miejskiej, od chwili wdrożenia restrykcji dotyczących COVID-19 zostały wydzielone strefy bezpieczeństwa pomiędzy kabiną kierowcy, a miejscem pasażerskim, dodatkowo kierowcy zostali wyposażeni w płyny dezynfekcyjne do rąk oraz maseczki. Aby zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa codziennie przeprowadzana jest dezynfekcja elementów wewnątrz autobusu - w szczególności tych, które są narażone na regularny kontakt z pasażerami tj. poręcze, kasowniki, elementy foteli. Dezynfekowana jest również podłoga.

 

Dodatkowo na drzwiach w każdym autobusie została umieszczona widoczna informacja o maksymalnej liczbie osób, które mogą zgodnie z przepisami znajdować się wewnątrz pojazdu.

 

W przypadku autobusów komunikacji miejskiej w Starachowicach oznacza to, że średnio w każdym autobusie jednocześnie może znajdować się około 30 osób. Okresową dezynfekcję przystanków autobusowych prowadzi Spółdzielnia Socjalna „Starachowiczanka”.

 

Od kilku lat Urząd Miejski na początku roku kalendarzowego wydaje Informator Samorządowy, a wydawnictwo w ciągu roku nie jest powielane. Na początku roku 2021, kiedy Gmina będzie przygotowywać kolejne wydanie gazety, zostaną w niej umieszczone treści i informacje przydatne mieszkańcom Starachowic w związku ze stanem epidemii COVID-19.

 

Na stronie internetowej: starachowice.eu w zakładce: „Pomoc coronawirus Starachowice” znajduje się podstrona, na której umieszczane są istotne informacje dotyczące COVID-19. Artykuły które są tam publikowane dotyczą podstawowych kwestii informacyjnych w temacie wirusa, o zasięgu lokalnym - jak na przykład aktualny spis lokali gastronomicznych, które świadczą dowóz posiłków na telefon. Nie widzimy potrzeby powielania i kopiowana informacji przekazywanych przez media ogólnopolskie. Kształt strony wynika z merytorycznych i faktycznych możliwości, które dają nam przepisy w zakresie przeciwdziałania COVID-19 w ramach działań Urzędu Miejskiego w Starachowicach. Jesteśmy otwarci na wszelkie uwagi techniczne, co do podstrony. Szczególnie cennym głosem w tej sprawie, mogą być wszelkie sugestie wypływające od organizacji pozarządowych, które najczęściej działają bezpośrednio wśród mieszkańców naszego miasta i są wyczulone na ich potrzeby.

 

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, jak wszystkie inne jednostki Gminy, działa zgodnie z wytycznymi i zaleceniami władz państwowych oraz Państwowego Inspektora Sanitarnego. Posiada stosowne procedury, instrukcje i zarządzenia określające normy bezpieczeństwa oraz zasady postępowania w okresie pandemii. Wszyscy pracownicy są wyposażeni w środki ochrony osobistej,

stanowiska pracy zapewniają dystans społeczny, a tam gdzie przyjmowani są klienci i interesanci stanowiska zabezpieczone są płytami z pleksi. Pomieszczenia są odkażane, również klamki, blaty oraz wycieraczki przy wejściach do pomieszczeń.

 

W marcu Gmina Starachowice uruchomiła punkt koordynacji pomocy dla osób starszych i niesamodzielnych prowadzony przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Starachowicach, a od 23 października realizuje rządowy program "Wspieraj Seniora". Program polega na bezpłatnym dostarczaniu zakupów pierwszej potrzeby oraz realizacji recept osobom w wieku 70+ i obsługiwany jest przez ogólnopolską infolinię 22 505 11 11. Wolontariusze pomagają w zakupie i dostawie żywności do miejsca zamieszkania/pobytu seniora czy osoby niesamodzielnej, realizacji recept, zakupie i dostawie leków. Służą także rozmową i wsparciem telefonicznym osobom samotnym, dotkniętym poczuciem zagrożenia i osamotnienia.

Realizowany jest jednocześnie Gminny Program Szczepień przeciwko grypie dla mieszkańców Starachowic w wieku 60+. Szczepienia ruszyły od 22 października br. - realizowana jest pierwsza partia 160 szczepionek. Opóźnienia spowodowane były trudnościami z dostępnością szczepionek na rynku. Pomimo pandemii wszystkie usługi opiekuńcze, specjalistyczne usługi opiekuńcze dla osób z zaburzeniami psychicznymi oraz reintegracja społeczno - zawodowa są realizowane w pełnym wymiarze. W roku 2021 Gmina przeznaczy łącznie 170 000 zł na szczepienia dla mieszkańców (70 tys środków własnych gminy oraz 100 tys. zł środków zewnętrznych w ramach projektu Centrum Usług Społecznych). Ponadto Gmina pozyskuje środki zewnętrzne oraz angażuje własne, min. w ramach zarządzania kryzysowego na zapewnienie środków ochrony osobistej oraz bezpieczeństwa w budynkach użyteczności publicznej.

W gminnym budżecie na rok 2021 zabezpieczono odpowiednio wyższe środki finansowe w związku z epidemią COVID-19, będą one wydatkowane stosownie do rozwoju sytuacji i zgodnie z odgórnymi zaleceniami.

 

Wszystkie te działania mają na celu zapewnienie możliwie największego bezpieczeństwa epidemicznego mieszkańców Starachowic, w szczególności osób z grup ryzyka, przy codziennym korzystaniu z obiektów i usług publicznych. Liczymy, że w ten sposób przyczynimy się w większym stopniu do ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa, niż poprzez powielanie działań podejmowanych przez administrację rządową. Planowanie wszelkich dalszych kroków Gminy w ramach przeciwdziałania COVID-19 odbywa się w powiązaniu z ogólnokrajowymi wytycznymi GIS i dynamicznie zmieniającą się z dnia na dzień sytuacją. W obecnej chwili trudno przewidzieć, jakie inicjatywy w walce z epidemią będą potrzebne i jednocześnie możliwe do realizacji w najbliższych dniach. Dlatego Gmina Starachowice w swoich działaniach kładzie nacisk na rzetelne i stałe wykonywanie podstawowych zadań – dezynfekcji, zapewnienia dystansu społecznego, opieki nad seniorami i osobami z grup ryzyka.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zachmurzenie duże

Temperatura: 9°CMiasto: Starachowice

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 6 km/h

Reklama
Reklama
Reklama