Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 listopada 2024 14:19
Reklama
Reklama

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Na Skwerze Ofiar Zbrodni Katyńskiej spotkali się kombatanci, uczniowie, harcerze, przedstawiciele władz, organizacji, stowarzyszeń i instytucji, aby wspólnie oddać hołd Ofiarom Zbrodni Katyńskiej. Był występ edukacyjno-artystyczny, wystąpienia okolicznościowe i symboliczne kwiaty i znicze.
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej jest polskim świętem obchodzonym co roku 13 kwietnia. Starachowiczanie z tej okazji spotkali się na skwerze przy ulicy Krzosa, aby oddać hołd ofiarom tamtych wydarzeń. Gospodarzem uroczystości był prezydent Marek Materek.

 

Współorganizatorami wydarzenia było Gimnazjum nr 2. Młodzież w programie artystyczno-edukacyjnym zobrazowała historię mordu na naszych oficerach, której przejmujący charakter spotęgowała asysta chóru szkolnego. Uczniowie przedstawili życiorysy i zdjęcia starachowiczan - ofiar zbrodni NKWD oraz jej genezę.

 

W obchodach uczestniczyły liczne poczty sztandarowe szkół, organizacji, instytucji i kombatantów. Wśród nich znalazł się także sztandar Wojska Polskiego. W imieniu starachowickiej Rodziny Katyńskiej wystąpiła Magdalena Łodej. Przytoczyła fragmenty książki „W Katyniu, Charkowie i Miednoje” autorstwa Stanisława Mikke - historyka z Rady Ochrony Pamięci, Walki i Męczeństwa, który w latach 1991–97 uczestniczył w polskich misjach ekshumacyjnych grobów.

 

W hołdzie Ofiarom Zbrodni Katyńskiej liczne delegacje kombatantów, organizacji, stowarzyszeń, władz i ugrupowań politycznych złożyły pod krzyżem katyńskim kwiaty i zapaliły znicze. Wśród nich znaleźli się m.in. przedstawiciele Rodziny Katyńskiej w Starachowicach, Powiatowej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych, Wojska Polskiego oraz Koła Batalionów Chłopskich.

Kliknij aby odtworzyć


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 5°C Miasto: Starachowice

Ciśnienie: 1026 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Aleksander ŁąckiTreść komentarza: Uprzejmie dziękuję wszystkim, którzy przyszli na to spotkanie. Pamiętajmy o Jego bohaterze Władysławie Wagnerze- największym polskim żeglarzu i postaci wciąż zbyt mało znanej. A poza tym, to przecież nasz rodak, który urodził się w Krzyżowej Woli, a pierwszych 15 lat spędził nad Lubianką i Kamienną. Zachęcam do lektury. Książka jest dostępna w księgarni w Rynku i antykwariacie przy Piłsudskiego. Od przyszłego tygodnia także w Allegro. W połowie grudnia będzie również wersja audio- minisłuchowisko. Pozdrawiam Redakcję Telewizji!Data dodania komentarza: 28.11.2024, 09:00Źródło komentarza: Promocja książki Aleksandra Łąckiego „Wagner. Pierwszy Polak, który opłynął świat”Autor komentarza: PolkaTreść komentarza: Nie da się jej słuchaćData dodania komentarza: 25.11.2024, 18:11Źródło komentarza: Rozmowa Tygodnia: Agata WojtyszekAutor komentarza: Aleksander ŁąckiTreść komentarza: Serdecznie zapraszam wszystkich telewidzów na spotkanie! Porozmawiamy o największym polskim żeglarzu i o tym, co zrobić by Władysław Wagner stał się znany w Starachowicach i w Polsce.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 18:06Źródło komentarza: „WAGNER. Pierwszy Polak, który opłynął Świat”Autor komentarza: nikoTreść komentarza: fajne ALE PO COData dodania komentarza: 17.11.2024, 19:31Źródło komentarza: Historyczna sala PRL w starachowickiej „dziewiątce”Autor komentarza: nikoTreść komentarza: firma pierd 💨💨💨 goATData dodania komentarza: 17.11.2024, 19:19Źródło komentarza: Kto odbierze śmieci w Starachowicach? Trwa przetarg na lata 2025-2026Autor komentarza: nikoTreść komentarza: slay 😋😋😋Data dodania komentarza: 17.11.2024, 19:17Źródło komentarza: Uczniowie ZSZ nr 2 dzielą się tym co najcenniejsze
Reklama
Reklama